niedziela, 10 grudnia, 2023

Poznaj ludzi, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do zwiedzenia multimedialnej wystawy stałej i uczestnictwa w innych formach popularyzowania historii. Muzeum ma siedzibę w zabytkowym budynku magazynu zbożowego z początku XX wieku przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Labirynt historii

Podstawowym celem działań Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zachowanie pamięci o bohaterskich mieszkańcach, którzy podczas niemieckiej okupacji z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Wystawa stała znajduje się na trzech poziomach budynku. Ma charakter multimedialny. Dominuje na niej wielogłos świadków historii. Uzupełnieniem ich relacji są przedmioty: dokumenty, mapy, zdjęcia i obiekty – łącznie ponad 130 zabytków i dzieł sztuki. Szczególnie wartościowym eksponatem jest rzeźba światowej sławy artysty Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Twórca wychował się Grojcu koło Oświęcimia.

Historia ziemi oświęcimskiej i ludzi z nią związanych jest przedstawiona w atrakcyjnej formie. Wykorzystano w tym celu najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnych muzeach. Przykładowo na parterze znajduje się ogromny ekran sferyczny. Zwiedzający mogą na nim zobaczyć piękno ziemi oświęcimskiej wiosną, latem, jesienią i zimą. Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest ekran parowy, na którym są wyświetlane zdjęcia ludzi zamieszkujących Oświęcim i okolice na przełomie XIX i XX wieku. Niczym kurtyna oddziela strefy czasowe ekspozycji. Przejście przez obraz na ekranie na drugą stronę stanowi niesamowite przeżycie dla zwiedzających.

Również przestrzeń wiodącej części wystawy stałej została zaaranżowana w niecodzienny sposób – ma kształt labiryntu. W nim odbiorca może poznać wiele historii o życiu na ziemi oświęcimskiej przed wybuchem II wojny światowej oraz w czasie niemieckiej okupacji. Szczególne miejsce zajmują relacje świadków historii opowiadających o różnych formach pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau.

Szczyty ścian labiryntu są zwieńczone tablicami z odciśniętymi na nich setkami nazwisk bohaterskich mieszkańców.

Najmłodsi mogą porozmawiać z Mówiącym Drzewem

Przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się Ścieżka Superbohaterów. To miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Tu w prosty sposób, dzięki zabawie na świeżym powietrzu, mogą oni poznać prawdziwe historie swoich kilku- i kilkunastoletnich rówieśników zaangażowanych podczas okupacji w pomoc więźniom KL Auschwitz. Istotnym aspektem tej wyjątkowej przestrzeni z Mówiącym Drzewem jest pokazanie, że pomoc wiąże się z koniecznością podjęcia konkretnego działania.

Elastyczny czas zwiedzania

Turyści mogą korzystać z audioprzewodników w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zwiedzający z audioprzewodnikiem mają do wyboru także wersje z audiodeskrypcją i językiem migowym. Na rodziców z dziećmi czeka wersja rodzinna. Użycie audioprzewodników pozwala na indywidualne i niezakłócane przez czynniki zewnętrzne poznawanie ekspozycji oraz dostosowanie tempa zwiedzania do indywidualnych preferencji.

Zwiedzanie wystawy stałej trwa około 1,5 godziny. Przejście z audioprzewodnikiem ścieżki rodzinnej, przygotowanej z myślą o najmłodszych, zajmuje ok. 40 minut.

Kreatywne warsztaty edukacyjne i spotkania

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej posiada multimedialne sale – konferencyjną i edukacyjną. Oferuje obecnie kilkanaście różnych kreatywnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Muzeum ma również specjalną ofertę dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W trakcie spotkań z grupami warsztatowymi edukatorki muzealne wykorzystują nowoczesne formy pracy i urządzenia multimedialne, takie jak tablica interaktywna czy Magiczny Dywan (podłoga interaktywna). Więcej o warsztatach: https://edukacja.muzeumpamieci.pl/

Muzeum regularnie organizuje sesje popularnonaukowe, konferencje i spotkania z mieszkańcami. W 2023 roku zainaugurowało cykl spotkań ze świadkami historii. Jako pierwsza swoimi wspomnieniami w lutym podzieliła się stulatka Józefa Handzlik.

Udogodnienia w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Rezerwacja online
Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych bezpośrednio przy budynku muzeum
Monitorowane miejsce ze stojakami na rowery
Miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych
Możliwość fotografowania dla celów prywatnych
Możliwość filmowania dla celów prywatnych
Kawiarnia
Klimatyzacja
Sklep z książkami i muzealnymi pamiątkami

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

ul. Maksymiliana Kolbego 2A, 32-600 Oświęcim

biuro@muzeumpamieci.pl, +48 33 447 40 84

Strona www: http://www.muzeumpamieci.pl

Socialmedia

    Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.pamieci.oswiecim/

    Instagram: https://www.instagram.com/pamiecimuzeum/

    Twitter: https://twitter.com/muz_pamieci_osw

    Youtube: https://www.youtube.com/@muzeumpamieci/

Zwiedzanie muzeum

Otwarte od wtorku do niedzieli – poniedziałek: nieczynne

    Od 1 listopada do 30 kwietnia: 10.00-16.00    Od 1 maja do 31 października: 10.00-18.00

    We wtorki bezpłatne wejście na ekspozycję dla turystów indywidualnych

Informacje o cenach biletów i ulgach: https://www.muzeumpamieci.pl/cennik/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...