sobota, 18 maja, 2024

Moda i sport

XX wiek to ekspansja mody sportowej.  Zdrowie i sport wymagają odpowiedniej odzieży, różnej od codziennej. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości naturalnych i sztucznych włókien, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka.

Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zobaczyć można obok siebie kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku i współczesną funkcyjną odzież rowerową; komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL i odzież fitness dla kobiet w ciąży; przedwojenną kurtkę narciarską i kombinezon polskich skoczków; stroje kąpielowe od 1910 roku do współczesności.

Wszystkie współczesne ubiory prezentowane na wystawie zostały zaprojektowane w Polsce. Nasi projektanci odzieży sportowej mają duże osiągnięcia zwłaszcza w dziedzinach sportu, w których od dawna odnosimy sukcesy. Na wystawie zwraca uwagę kombinezon zaprojektowany w firmie PAJAK dla Andrzeja Bargiela, polskiego ski-alpinisty, we współpracy z projektantem Tomaszem Ossolińskim. Rozwiązania przydatne profesjonalnym sportowcom często okazują się niezwykle wygodne dla amatorów codziennej aktywności fizycznej, a ciepła i lekka odzież na wyprawy wysokogórskie okazuje się świetnym rozwiązaniem w czasie ostrej zimy w mieście tak, jak zestaw puchowej odzieży kapsułowej. Z amatorskim sportem wiążą się też ubrania fitness, zarówno produkowane przez duże polskie firmy odzieżowe jak i tworzone w niewielkich pracowniach. Coraz większe znaczenie ma wygodna odzież przeznaczona do aktywnego relaksu: na wystawie to zestaw marki PROSTO. Coraz chętniej w projektowaniu odzieży sportowej biorą udział znani  designerzy, czego dowodem strój dla drużyny łódzkich rugbystek zaprojektowany przez Tomasza Armadę, ciekawego polskiego projektanta młodego pokolenia.

„Moda i sport”. 19 stycznia 2023 – 21 stycznia 2024. „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”. Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, PL. Szczepański 9, Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...