piątek, 17 maja, 2024

Konkurs na budowę pomnika dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni

„Ogłaszamy dziś konkurs architektoniczny na projekt upamiętnienia ofiar obozu na ul. Przemysłowej, tych ofiar, które zostały pochowane na łódzkich cmentarzach. Ta inicjatywa Muzeum Dzieci Polskich wynika z kontaktów z Rodzinami i Ocalałymi. Rodziny, które poszukują grobów swoich bliskich, nie mają nawet gdzie zapalić znicza i złożyć kwiatów, gdyż tych grobów nie ma” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Łodzi podczas konferencji prasowej dotyczącej ogłoszenia konkursu na budowę pomnika dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni.

Konkurs na budowę pomnika dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni, fot. Danuta Matloch

Dzięki pracy historyków Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi, wiadomo o ok.  500 dzieciach, które zostały zidentyfikowane jako więźniowie różnych niemieckich obozów na terenie Łodzi oraz o co najmniej kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych, po których nie pozostało żadne upamiętnienie, ponieważ ich groby zostały zlikwidowane. Do chwili obecnej zachowały się nieliczne groby ofiar obozu, a tylko dwa są zidentyfikowane.

W naszej kulturze nie ma na to zgody i chcemy przynajmniej symbolicznie upamiętnić ofiary w obrębie cmentarza. To jest upamiętnienie o innym charakterze niż znany wszystkim łodzianom, znany także w Polsce, pomnik Pękniętego Serca. Jest to gest wynikający z naszej kultury, z wartości humanistycznych, dążenia do choćby symbolicznego upamiętnienia w miejscu, w którym ktoś został pochowany” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że resort przeznaczył na budowę pomnika kwotę około 1 mln zł, a przewodniczącym konkursu został rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współpraca ze specjalistami ma zapewnić godny efekt i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Rodzin.

O pomniku

Z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi powstanie pomnik dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni. Cmentarz ten nie jest miejscem przypadkowym. Dzięki pracy historyków Muzeum Dzieci Polskich, tam właśnie odnalezione zostały miejsca pochówków oraz jeden z dwóch zachowanych grobów więźniów obozu na Przemysłowej. Według koncepcji organizatorów, na pomniku mają znaleźć się nazwiska i wiek ok. 500 polskich dzieci, które były więzione i zmarły w różnych niemieckich obozach na terenie Łodzi. Do Muzeum z całej Polski zgłaszają się krewni ofiar z prośbą o pomoc w dotarciu do dokumentów i wskazanie lokalizacji miejsca pochówku ich najbliższych. Jednak często we wskazywanych miejscach znajdują się już groby innych osób. Personalna identyfikacja polskich dzieci ofiar niemieckich zbrodni, która zostanie ujęta w koncepcji pomnika, wychodzi naprzeciw apelom rodzin i środowisk kombatanckich.

Budowę pomnika sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie zadeklarowały również Kuria Metropolitalna Łódzka oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – Mecenas Muzeum.

Źródło: https://www.gov.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...