Wystawa zorganizowana w 550. rocznicę pojawienia się druku na ziemiach polskich prezentuje książki pochodzące z krakowskich warsztatów drukarskich XV i XVI wieku.
Na ekspozycji zgromadzono 24 druki z lat 1475-1600 oraz dwie mapy z widokiem Krakowa z 1618 roku. Początki druku są związane z przybyciem nad Wisłę wędrownych drukarzy niemieckich. Ich głównym ośrodkiem działalności stał się Kraków, a pierwszym znanym działającym drukarzem był Kasper Straube. To z jego warsztatu pochodzą najstarsze druki krakowskie w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wśród eksponatów znajdują się dzieła filozoficzne, religijne, prawnicze, medyczne i muzyczne. Dobór obiektów miał na celu ukazanie różnorodności stosowanych krojów pisma oraz jego rozwoju na przestrzeni ponad stu lat.
Wystawę można oglądać od 30 maja do 16 lipca 2023 roku w MNK Muzeum Czartoryskich.
Kurator: Paweł Wierzbicki
Na zdjeciu: Karta tytułowa z poradnika Macieja z Miechowa zawierającego zalecenia dotyczące zabezpieczenia się przed dżumą. Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu i stojących obok świętych Rocha i Sebastiana, patronów od zarazy. Druk pochodzi z 1508 roku, powstał w drukarni Jana Hallera.
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie