poniedziałek, 25 września, 2023

Początki druku na ziemiach polskich. Pierwsi drukarze i ich książki

Wystawa zorganizowana w 550. rocznicę pojawienia się druku na ziemiach polskich prezentuje książki pochodzące z krakowskich warsztatów drukarskich XV i XVI wieku.

Na ekspozycji zgromadzono 24 druki z lat 1475-1600 oraz dwie mapy z widokiem Krakowa z 1618 roku. Początki druku są związane z przybyciem nad Wisłę wędrownych drukarzy niemieckich. Ich głównym ośrodkiem działalności stał się Kraków, a pierwszym znanym działającym drukarzem był Kasper Straube. To z jego warsztatu pochodzą najstarsze druki krakowskie w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wśród eksponatów znajdują się dzieła filozoficzne, religijne, prawnicze, medyczne i muzyczne. Dobór obiektów miał na celu ukazanie różnorodności stosowanych krojów pisma oraz jego rozwoju na przestrzeni ponad stu lat.

Wystawę można oglądać od 30 maja do 16 lipca 2023 roku w MNK Muzeum Czartoryskich.

Kurator: Paweł Wierzbicki

Na zdjeciu: Karta tytułowa z poradnika Macieja z Miechowa zawierającego zalecenia dotyczące zabezpieczenia się przed dżumą. Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu i stojących obok świętych Rocha i Sebastiana, patronów od zarazy.  Druk pochodzi z 1508 roku, powstał w drukarni Jana Hallera.

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora