sobota, 23 listopada, 2024

Wszyscy na Start! Sport w Grudziądzu z okazji 100–lecia Klubu Sportowego Olimpia

W piątek, 23 czerwca 2023 r. o godzinie 18.00, zapraszamy na wyjątkowy wernisaż: „Wszyscy na Start! Sport w Grudziądzu z okazji 100–lecia Klubu Sportowego Olimpia”.

Grudziądz to miasto z bogatą historią i tradycjami – także sportowymi. W dobie zaboru pruskiego, od połowy lat 80. XIX wieku, powstawało tu wiele klubów sportowych różnych dyscyplin (lekkoatletyka, kolarstwo, baloniarstwo, piłka nożna, wioślarstwo, jeździectwo, itd.). Również Polacy, zwłaszcza zrzeszeni od 1894 roku w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, ochoczo poświęcali swój czas na aktywność ruchową. Po powrocie Grudziądza do Macierzy w 1920 roku popularność sportu jeszcze wzrosła, stając się ważnym elementem szkolenia i utrzymania sprawności fizycznej w niepewnych czasach dwudziestolecia wojennego.

30 czerwca 1923 roku założono w Grudziądzu Towarzystwo Gimnastyczne „Olympia”, które przetrwało nie tylko zawieruchę wojenną, ale również okres przekształceń ustrojowych. Na przestrzeni stu lat klub ten wyszkolił wielu wybitnych sportowców z różnych dyscyplin, dostarczając kibicom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Dwukrotny medalista olimpijski, Bronisław Malinowski, z pewnością był wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń sportowców, którzy z poświęceniem i godnością reprezentowali biało-zielone barwy klubu. Nie sposób wymienić wszystkich mistrzów i zawodników „Olimpii”, którzy zdobywali i nadal zdobywają medale na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, jednakże postaci takie jak: Arleta Meloch (lekkoatletyka), Beata Wolska (judo), Szymon Malicki (tenis stołowy), Ryszard Wichrowski (lekkoatletyka), Piotr Śleboda (lekkoatletyka) i Ryszard Szczepański (lekkoatletyka) rozsławili Grudziądz w świecie sportowym. Ogromną sensacją był także awans piłkarzy klubu do półfinału Pucharu Polski w 2022 roku.

O wspaniałym rozwoju sportu w mieście niech świadczą sukcesy innych klubów sportowych, z których na pierwszy plan wysuwają się Klub Wioślarski „Wisła Grudziądz” i „ALKS Stal”. Multimedaliści i olimpijczycy, wioślarze Marta Wieliczko i Mateusz Wilangowski, w dalszym ciągu rywalizują o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Karierę sportową wybitnego kolarza, Łukasza Kwiatkowskiego, przerwała nagła śmierć. Wspaniałymi osiągnięciami w podnoszeniu ciężarów i w boksie mogą się również poszczycić zawodnicy „MKS Start”. Leszek Leiss, najdłużej reprezentujący w swojej karierze klub KS „Stal”, był jednym z najlepszych pięściarzy w Polsce w latach 50. XX wieku.
Nie należy ponadto zapominać, iż Grudziądz jest kolebką sportów motocyklowych, gdzie w 1926 roku rozegrano pierwszy w kraju wyścig szosowy o mistrzostwo Polski.

Wystawa, na której znalazło się wiele cennych trofeów w postaci medali, pucharów, dyplomów oraz innych pamiątek ikonograficznych, archiwalnych, ubiorów, a nawet sprzętów sportowych, ukazuje ogrom wysiłku włożonego przez zawodników, którzy na przestrzeni stu lat godnie reprezentowali barwy różnych klubów, rozsławiając Grudziądz w całym świecie – nie tylko sportowym.

Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 do 1 października 2023 r.

tekst: Marta Bolek-Maszewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...