poniedziałek, 7 października, 2024

Rozpoczyna się Lato w Narodowym Forum Muzyki

Kino organowe w NFM to przede wszystkim spotkania z kinematografią lat dwudziestych zeszłego stulecia oraz muzyką improwizowaną na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza science fiction, horroru i fantastyki wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici artyści.

Twórczość filmowa lat dwudziestych XX wieku powraca w letnim cyklu Kina organowego NFM w postaci seansów z muzyką na żywo. Serię pokazów otworzą Czarownice – bardzo ważny z perspektywy historii horroru obraz z 1922 roku, efekt zgłębiania przez szwedzkiego reżysera Benjamina Christensena słynnego Malleus Maleficarum – Młota na czarownice. Niema produkcja szokowała międzywojenną publiczność przedstawieniem na ekranie scen praktyk okultystycznych, tortur, nagości oraz seksu. Co ciekawe, samego Christensena zobaczymy na ekranie w roli diabła.

Czarownice zasadniczo nie są filmem fabularnym, lecz filmowym czarno-białym esejem poświęconym historii późnośredniowiecznych procesów o czary. Główna postawiona tu teza głosi, że ofiary ponoszące karę podczas takich procesów w rzeczywistości cierpiały na zaburzenia psychiczne lub choroby neurologiczne i dzisiaj nie groziłby im stos, a zostałyby otoczone opieką. Żarliwy i nie do końca rzetelny wywód prezentowany z konieczności jedynie na planszach z tekstem jest jednak pretekstem dla zrealizowanych z wielkim rozmachem sekwencji przenoszących widza w mroki średniowiecza i przedstawiających magiczne praktyki oraz próby ich zwalczania. To te fragmenty stanowią dziś o wartości produkcji. Zobaczymy więc zarówno na przykład warzenie eliksiru miłosnego z ciał wisielców, diabła kuszącego kobietę podczas snu, sabat czarownic, latanie na miotle, i całowanie diabła pod ogonem, jak i też proces prowadzony przez dominikańskich inkwizytorów łącznie z torturami. Sekwencje fabularne ponadstuletniego filmu imponują realizacyjną bezkompromisowością oraz wykonanymi z wielką dbałością scenografią i charakteryzacją postaci. W Czarownicach nie brakuje też efektów specjalnych zrealizowanych techniką poklatkową. W momencie produkcji był to najdroższy w historii film zrealizowany w całej Skandynawii!

Ścieżkę dźwiękową do filmu improwizować będą na żywo organista Tomasz Głuchowski oraz DJ Michał Macewicz, którzy zachwycili publiczność podczas zeszłorocznego pokazu legendarnego Metropolis Fritza Langa.

Program:

14.07 pt. 19:30

Czarownice (Häxan),  reż. Benjamin Christensen (1922) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo

Po koncercie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące do klubu Ciało, gdzie artyści będą kontynuować improwizację w innej formie, która do samego końca pozostanie owiana tajemnicą (ul. Joannitów 13 we Wrocławiu).

Bilet uprawnia do zniżki na wydarzenie w klubie Ciało – CIAŁO & NFM.

Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu (lub przedstawieniu dowodu zakupu) są uprawnione do zniżki w wysokości 20% przy zakupie dwóch biletów na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM. Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętej nią biletów.Wykonawcy:

Tomasz Głuchowski – organy
Michał Macewicz – DJ

Rafał Jęczmyk – wprowadzenie Czas trwania:90 minut

Lokalizacja: NFM, Sala Główna, plac Wolności 1, Wrocław Pokaż na mapie

Cennik: od 20 do 65 zł

Źródło: NFM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Święto smaku i tradycji: „Poznańska Py...

Kulinarne przysmaki, regionalne atrakcje i mnóstwo zabawy dla całej rodziny – n...

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...