sobota, 23 listopada, 2024

Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej zwodowana!

W piątkowy wieczór, 22 września uroczyście zwodowano nową siedzibę Instytutu Kultury Miejskiej, przy Targu Rakowym 11. W budynku Kunsztu Wodnego zagoszczą od teraz różnorodne działania kulturalne – projekcje filmowe, koncerty, festiwale literackie i filozoficzne, rodzinne warsztaty, debaty o tematyce miejskiej. Do końca września każdy może bezpłatnie obejrzeć makietę Śródmieścia Gdańska. Zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej.

– Instytut Kultury Miejskiej po 12 latach zyskuje prawdziwą siedzibę – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Ostatnie siedziby w instytucjach kulturalnych w naszym mieście otwieraliśmy 9 lat temu. To Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski. Po 9 latach przychodzi miejsce właśnie na Instytut Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym. Ale to, czego wam drogi Instytucie Kultury Miejskiej chce życzyć, to wiele kunsztu. Kunsztu w tym, żebyście tworzyli, współtworzyli, ale także nas gdańszczan inspirowali do życia w kulturze. Kultura jest czymś bez czego nie można żyć, tak samo, jak nie możemy żyć bez wody – dodała prezydent.

W oficjalnym otwarciu udział wziął także Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Instytut Kultury Miejskiej, tutaj w promieniu 100 metrów, między Teatrem Szekspirowskim, a Teatrem Wybrzeże będzie wspaniałym miejscem kultury i turystyki. Jestem przekonany, że jest to miejsce bardzo potrzebne, czego serdecznie życzę władzom miasta, gdańszczanom, dyrekcji i pracownikom instytucji. 

W nowym miejscu na kulturalnej mapie Gdańska IKM przygotował szeroką ofertę działań i wydarzeń dla mieszkańców i mieszkanek, środowiska lokalnych twórców i twórczyń oraz kadr kultury. Tutaj zawsze będzie „po drodze” i każdy poczuje się tu jak u siebie. W otwartej przestrzeni na parterze znajdzie się Punkt Informacji Kulturalnej. Miejsce, gdzie będzie można poznać ofertę wszystkich miejskich instytucji, ale także chwilę popracować, przyjść na spotkanie czy przegląd prasy.

Program działań IKM na wrzesień i październik znajduje się w kalendarium. 

– Zawsze powtarzałam, że najważniejszym fundamentem dla instytucji jest zespół. Od kilku miesięcy praca z tym miejscem i przygotowanie go dla mieszkańców, to wielka przygoda. Dało nam to poczucie, że warto o nie dbać i stworzyć taką przestrzeń, w której nasi odbiorcy będą czuli, że to miejsce jest ważne – mówiła podczas otwarcia Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Podczas otwarcia publiczność obejrzała widowiskowy pokaz świetlno-dźwiękowy, który ożywił fasadę budynku i jego wnętrza. Zaaranżowane światłem i dźwiękiem przez IP Group przestrzenie Kunsztu Wodnego pozwoliły gościom na odkrywanie potencjału i możliwości budynku.  

– Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, w przestrzeni, która sprosta założeniom i działaniom tej instytucji. Jestem przekonana, że właśnie w tym miejscu wszystkie pomysły będą mogły wspaniale rozkwitać – mówiła podczas otwarcia Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Szczególnie dzisiaj, kiedy po kulturę tak łatwo sięgnąć w środkach masowego przekazu, kiedy odbiorca ma coraz większe wymagania, tak trudno twórcom kultury sprostać tym wymaganiom. Instytut Kultury Miejskiej już od dłuższego czasu pokazuje nam, że jest w stanie sprostać właśnie tym wymaganiom. Serdecznie gratuluję kreatywności i otwartości.

Po pokazie na fasadzie budynku tancerze i tancerki zaprosili do eksplorowania przestrzeni przez różnorodną choreografię. Widzowie obejrzeli zarówno matematyczną choreografię opartą na elementach tańca klasycznego i release, grupową improwizację opartą na partyturze i operująca footworkiem, pracę na podłodze wraz z partnerowaniem, jak i powolne choreografie pracujące z tkaniną i formą. Pojawiły się też elementy klasycznego tańca japońskiego oraz kostiumy inspirowane smokami.

W przestrzeni IKM na trzy dni stanie także Bar Wodny. Bar Wodny to eksperyment dwójki artystów Tei Andreoletti i Eero Yli-Vakkurieg , dzięki któremu możemy poczuć w ustach smak naszego najbliższego morza (to bezpieczne, bowiem zasolenie Bałtyku jest porównywalne z solą fizjologiczną). W procesie wodno-somelierskim porównamy w nim także smak słodkiej wody pitnej dostarczanej za pośrednictwem gdańskiej infrastruktury wodociągowej.  

W widowisku choreograficznym wzięło udział 17 trójmiejskich tancerzy i tancerek: Ludwiga Andruszkiewicz, Daria Bogdanowicz, Katarzyna Chmielewska, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Tatiana Dziewanowska, Artur Grabarczyk, Agata Gregorkiewicz, Magda Jędra, Róża Kołoda, Natalia Murawska, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Patrycja Ruszkowska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska-Gmerek, Zofia Wieteska, Anna Zglenicka. W wydarzeniu wezmą udział także muzycy Oleg Dziewanowski oraz Michał Zienkowski.

Program weekendu otwarcia Instytutu Kultury Miejskiej.

—-

Widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej. Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym. 

Bar Wodny realizowany jest w ramach projektu Laboratorium badań nad szczęściem, życie po komofortocenie Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanisik (Berlin), przy wsparciu m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z instytucjami, takimi jak Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury), Galeria Arsenał w Białymstoku.

—-

https://www.facebook.com/IKMgdansk

https://www.instagram.com/ikm_gdansk/

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...