poniedziałek, 20 maja, 2024

Tylko tej nocy ściany budynków się budzą. Kinomural 2023

23 września we Wrocławiu na sześciu gigantycznych ekranach pojawi się siedemdziesiąt pięć prac artystek i artystów z całego świata. Odmienne stany świadomości – tym hasłem organizatorzy Kinomuralu tworzą charakter tegorocznej odsłony wydarzenia.
Kinomural to jedno z niewielu wydarzeń w Europie, które prezentuje prace czołowych przedstawicieli sztuki nowych mediów. Program tegorocznej odsłony wydarzenia pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata „na żywo”, poza przestrzenią internetu.

Projekt przyciąga tłumy widzów to spektakularne przedsięwzięcie. Jesteśmy dumni, że takie wydarzenie odbywa się właśnie we Wrocławiu  –  podkreśla dyr. Wydziału Kultury, Jerzy Pietraszek.


Podczas 5. edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, kilkudziesięciu artystów i artystek z całego świata przeniesie widzów w świat efemerycznych projekcji od godziny 19:30 do 22:00 w sześciu lokalizacjach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego:

·        ul. Jagiellończyka 40
·        ul. Trzebnicka 19-21
·        ul. Św. Wincentego 39a-41a
·        ul. Niemcewicza 30b
·        u. Niemcewicza 27
·        ul. Ołbińska 16

Co nowego w tym roku?
Kinomural 2023 po raz pierwszy prezentuje hasło przewodnie: Odmienne stany świadomości. Boczne ściany kamienic staną się olbrzymimi płótnami, na których powstaną efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D.
Co roku staramy się tworzyć audiowizualną podróż, w której zacieramy granice między tym co tu i teraz, a naszą wyobraźnią. Formuła prezentacji filmowych prac w gigantycznej skali pozwala artystom silnie i głęboko oddziaływać na doznania publiczności obrazem, kolorem, dźwiękiem, a to wszystko na ekranach wielkości trzystu metrów kwadratowych. Chcemy, by w tę jedną wrześniową noc ściany wrocławskich budynków stały się portalami do innych, abstrakcyjnych wymiarów umysłuopowiada Bartek Bartos, dyrektor wydarzenia.
Jako wydarzenie specjalne, będzie miała miejsce europejska premiera filmu „Cycles of Creation” autorstwa Guliego Silbersteina. Nie zabraknie również szerokiego grona kuratorów, w tym Petera Burra, nowojorskiego artysty multimedialnego o światowej sławie. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy, włączyć się w dyskusje, i dzielić się wrażeniami z innymi uczestnikami.
Kinomural jest niesamowity. Przyjechaliśmy z Nowego Jorku i jesteśmy pod wielkim wrażeniem skali tego wydarzenia, rozmiarów projekcji i zaangażowania widowni. Dźwięk ma doskonałą jakość. Niesamowite uczuciemówił podczas zeszłorocznej edycji Peter Burr, Nowojorski artysta audiowizualny, który w tym roku jest kuratorem sekcji DREAM BUCKETS na ścianie przy Niemcewicza 30B.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kinomural poprzednich edycji

Czwarta edycja wydarzenia przyniosła nowości w formule programowej. Kinomural poprzedził spacer historyczny po Przedmieściu Odrzańskim i spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej. W ramach programu po raz pierwszy ogłoszony został otwarty nabór prac na konkurs Open Call dla twórców audiowizualnych z całego świata. Również po raz pierwszy każda ze ścian projekcyjnych miała swój temat przewodni: np. ściana na Wincentego udowodniła, że to, co różnorodne może stać się harmonijne, z kolei na ścianie przy Niemcewicza 27 pokazana została po raz kolejny Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka.
Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyznało wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł trafiły do artystów wyłonionych w konkursie Open Call, a trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrowały do twórców Sekcji Głównej.


W tym roku również zostaną przyznane takie wyróżnienia. Wyniki obrad jury poznamy 25 września.


Krótka historia Kinomuralu
Architektura Wrocławia, kino eksperymentalne, wideo,-art, sztuka w przestrzeni publicznej, miasta przyszłości – to wszystko było inspiracją do stworzenia Kinomuralu – wydarzenia, które trwa nieprzerwanie od 2019.
Żadne Kino na świecie nie gromadzi takiej publiczności jak Kinomural. Osoby się przechodzą po podwórkach i ulicach. Nawet jeśli znamy te osiedla i budynki, w nocy wyglądają zupełnie inaczej, zwłaszcza z tymi filmami jeszcze bardziejopowiada o idei Kinomuralu Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos, którzy od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie.  Przeciwwagą i siłą stabilizującą dla tego męskiego tandemu są dwie kobiety. Agata Bartos, prywatnie siostra, absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka. Całość spina Marianna Wasik – producentka, menedżerka, perkusistka.

tekst: Gabriela Iwińska, Urząd Miejski Wrocławia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...