czwartek, 23 maja, 2024

Reżyser Kim Jee-woon w Warszawie

Reżyser głośnego „Ujrzałem diabła” oraz „Opowieści o dwóch siostrach”, Kim Jee-woon, będzie gościem 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.  
Podczas 9. edycji wydarzenia pokażemy też m.in. tytuł “Poprzednie życie”, prezentowany w tegorocznym konkursie głównym w Berlinie. Wszystko w Kinotece między 3 a 10 listopada 2023!    
Retrospektywa Kima Jee-woon
Największym wydarzeniem festiwalu będzie niewątpliwie wizyta Kima Jee-woon – jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów południowokoreańskich, którego retrospektywa zostanie zaprezentowana w ramach 9. edycji WKFF, a potem także we Wrocławiu i Gdyni. Twórca spotka się w publicznością w warszawskiej Kinotece w poniedziałek 6 listopada, po pokazie swojego najsłynniejszego filmu „Opowieść o dwóch siostrach”.
    Filmem otwarcia festiwalu będzie „Pajęczyna” (“Cobweb”) (2023), najnowszy film gościa festiwalu, który miał swoją światową premierę w Cannes. To osadzona w latach 70. XX wieku opowieść o reżyserze (szukanie odwołań do biografii Kima Jee-woon jak najbardziej uzasadnione), który próbuje zmienić zakończenie swojego filmu, przy czym konfrontuje się nie tylko z cenzurą, ale również oporem produkcji i obsady. W tym pełnym odniesień do koreańskiego kina lat 60. i 70. obrazie w roli reżysera Kima zobaczymy zresztą jednego z ulubionych aktorów Kima Jee-woon – Song Kang-ho, którego publiczność pokochała dzięki rolom w nagrodzonym Oscarem ”Parasite” czy pokazywanym podczas ostatniej edycji festiwalu “Baby Broker”.  
  W ramach retrospektywy goszczącego w Polsce reżysera festiwalowa publiczność zobaczy też jego “Słodko-gorzkie życie” (“A Bittersweet Life”, 2005) – opowieść noir o tym, że czasami danie szansy miłości może przewrócić cały świat do góry nogami oraz legendarny już horror “Opowieść o dwóch siostrach” (“A Tale of Two Sisters” 2003). W roku swojej premiery w Korei tytuł ten zajął drugie miejsce w rankingu otwarć wszechczasów, a pobił go tylko “Matrix: Reaktywacja”. Inspirowana ludową baśnią historia ukazuje relacje sióstr, wracających do domu ojca po długiej nieobecności wywołanej śmiercią matki, oraz ich demonicznej macochy. Przegląd twórczości Kima Jee-woon domknie “Ujrzałem diabła” (“I Saw the Devil”, 2010) – zrealizowana z rozmachem opowieści o zemście pewnego tajnego agenta na seryjnym mordercy. W roli tego ostatniego na ekranie zobaczymy charyzmatycznego Choia Min-sik, znanego z głównej roli w “Oldboyu”. 
Koreańskie hity
W ulubionej przez wielu fanów sekcji festiwalu Koreańskie hity – w ramach 9. edycji Warsaw Korean Film Festival zobaczymy m.in „Bezkarni: Sytuacja bez wyjścia” (“Roundup: No Way Out”) w reż. Lee Sang-yong, kolejną odsłonę przygód sympatycznego i nieugiętego detektywa Ma Seok-do czy “Betonowa utopia” (Concrete Utopia”) w reż. Um Tae-hwa, postapokaliptyczną opowieść o Seulu po trzęsieniu ziemi i jedynym budynku, w którym można się schronić. Nie zabraknie pokazywanego w tym roku na festiwalu w Berlinie filmu “Poprzednie życie” („Past Lives”) Celine Song, dobrze przyjętej opowieści o dwojgu przyjaciół, którzy wychowali się razem z Korei Południowej, a po latach odnajdują się w Nowym Jorku. Ich życia, niegdyś splecione, rozeszły się na wiele lat, by spotkać się ponownie. Jak pogodzić płynący czas, miłość, inne światy? Co zadecydują Nora i Hae Sung? Sprawdźcie koniecznie podczas festiwalu filmów koreańskich!  
Wydarzenia i odkrycia festiwali
W ramach tej sekcji nie może Wam też umknąć nowy obraz Hong Sang-soo, bodaj największego nazwiska kina artystycznego z Korei Południowej. „Patrząc w wodę” (“In Water”) to przepiękny film o… robieniu filmów, ale także o życiu, snuciu opowieści i szukaniu sensu. Klasyk koreańskiego kina zabierze nas tym razem na  smaganą wiatrem wyspę, gdzie złożona z zaledwie 3 osób ekipa filmowa pracuje nad krótkim metrażem. W tej historii poszukujący bohaterowie i malarskie, nieostre kadry prowadzić nas będą do nieoczywistego, poruszającego finału. Dla wielu fanek i fanów seansem obowiązkowym 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich będzie też zapewne „Dokąd chciałabyś pojechać?” (“Where Would You Like to Go?”) w reż. Kim Hee-jung, koreańskiej reżyserki po łódzkiej filmówce. W jej rozpiętym między Warszawą a Koreą filmie zobaczymy historię Myungji i Jieun, dwóch kobiet połączonych przez los w chwili, którą zapamiętają na zawsze. O pracy nad filmem można będzie porozmawiać z reżyserką po projekcji w Kinotece, wieczorem w piątek 10 listopada.  
…do Gdyni i Wrocławia!
Koreańska kinematografia ma coraz więcej wielbicieli na całym świecie. Nie inaczej w Polsce, dlatego święto koreańskiego kina odbywa się tego roku już w 3 miastach. Najpierw w stolicy: 9. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich odbędzie się w Kinotece między 3 a 10 listopada, a już 10 listopada w Gdyni wystartuje pierwszy Gdyński Festiwal Filmów Koreańskich (10-18 listopada 2023, Gdyńskie Centrum Filmowe). Natomiast w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich odbędzie się między 17 a 24 listopada    Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
3-10 listopada – Kinoteka

Gdyński Festiwal Filmów Koreańskich
10-18 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym

Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich
17-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty
ORGANIZATORZY:
Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie,
Korean Film Council
PATRONI HONOROWI:
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Józefina Bartyzel 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...