27 listopada w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zostanie otwarta wystawa prac laureatów Konkursu „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno”. Będzie można obejrzeć aż 33 prace wykonane z drewna, które przeszły do II etapu Konkursu, w tym prace nagrodzone i wyróżnione.
W sumie do Konkursu zostały zgłoszone zostały aż 154 prace w ramach trzech kategorii: Sztuka ludowa, Rękodzieło Ludowe, Rzemiosło Ludowe. Wystawa prezentuje szerokie spektrum umiejętności ludowych twórców, rękodzielników i rzemieślników w zakresie wytwarzania przedmiotów z drewna, o charakterze zarówno artystycznym, jak i użytkowym.
Wśród prac laureackich znajdują się misternie wykonane drzeworyty, w tym kopia drzeworytu płazowskiego autorstwa Józefa Lewkowicza (I miejsce w kategorii „Sztuka Ludowa”), wiejskie kapliczki, rzeźby ptaków, płaskorzeźby, szopki bożonarodzeniowe. Z wyrobów rękodzielniczych podziwiać można pięknie wykonaną dekorację okienną „Vyrezka” autorstwa Ewy Korniluk (I miejsce w kategorii „Rękodzieło Ludowe”), rzeźbiony tryptyk (fotografia), piękne zabawki ludowe. Spośród dzieł rzemieślniczych szczególną uwagę przyciąga czółno jednopienne długości 4,5 m, autorstwa Kazimierza Bąka (I miejsce w kategorii „Rzemiosło Ludowe”), ale również kunsztowne instrumenty muzyczne, jak cymbały polskie czy mazanki. Podziwiać można również przedmioty codziennego użytku jak kołyska, dwojaki, grabie do siana i trawy, koło szprychowe, chochelka i miska.
Konkurs zorganizowany został przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach projektu „(Nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich – Mazowsze i Polska Wschodnia” realizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i finansowanego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Patronat honorowy nad Konkursem objęły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Wystawa potrwa do 15 stycznia 2024 roku.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!