poniedziałek, 18 listopada, 2024

Zachowaj tradycje

27 listopada w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zostanie otwarta wystawa prac laureatów Konkursu „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno”. Będzie można obejrzeć aż 33 prace wykonane z drewna, które przeszły do II etapu Konkursu, w tym prace nagrodzone i wyróżnione.

W sumie do Konkursu zostały zgłoszone zostały aż 154 prace w ramach trzech kategorii: Sztuka ludowa, Rękodzieło Ludowe, Rzemiosło Ludowe. Wystawa prezentuje szerokie spektrum umiejętności ludowych twórców, rękodzielników i rzemieślników w zakresie wytwarzania przedmiotów z drewna, o charakterze zarówno artystycznym, jak i użytkowym.

Wśród prac laureackich znajdują się misternie wykonane drzeworyty, w tym kopia drzeworytu płazowskiego autorstwa Józefa Lewkowicza (I miejsce w kategorii „Sztuka Ludowa”), wiejskie kapliczki, rzeźby ptaków, płaskorzeźby, szopki bożonarodzeniowe. Z wyrobów rękodzielniczych podziwiać można pięknie wykonaną dekorację okienną „Vyrezka” autorstwa Ewy Korniluk (I miejsce w kategorii „Rękodzieło Ludowe”), rzeźbiony tryptyk (fotografia), piękne zabawki ludowe. Spośród dzieł rzemieślniczych szczególną uwagę przyciąga czółno jednopienne długości 4,5 m, autorstwa Kazimierza Bąka (I miejsce w kategorii „Rzemiosło Ludowe”), ale również kunsztowne instrumenty muzyczne, jak cymbały polskie czy mazanki. Podziwiać można również przedmioty codziennego użytku jak kołyska, dwojaki, grabie do siana i trawy, koło szprychowe, chochelka i miska.

Konkurs zorganizowany został przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach projektu „(Nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich – Mazowsze i Polska Wschodnia” realizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i finansowanego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Patronat honorowy nad Konkursem objęły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Wystawa potrwa do 15 stycznia 2024 roku.

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...