sobota, 18 maja, 2024

Na średniowiecznym dworze

Jak na co dzień żyli rycerze? Z czego się utrzymywali? Gdzie mieszkali? Czy byli bogaci, czy jednak biedni? Na takie pytania odpowiedzą archeolodzy podczas najbliższego spotkania w wodzisławskim muzeum, które odbędzie się już w najbliższy piątek 2 lutego.

Średniowiecze kojarzy się wielu z nas z zakutymi w żelazne zbroje rycerzami, którzy stawali do boju o sławę i honor zarówno w turniejach, ale przede wszystkim wielkich bitwach epoki.

Niepomiernie rzadziej zastanawiamy się nad tym, jak wyglądało ich codzienne życie, z czego się utrzymywali, gdzie mieszkali czy byli biedni czy bogaci. Odpowiedzi na te pytania przyniosły badania wykopaliskowe, które od lat powojennych prowadzili na terenie Polski archeolodzy.

Kluczem do poznania rycerskiej codzienności stały się tu tajemnicze kopce, które zachowały się do dziś na terenie wielu miejscowości, w tym Górnego Śląska. Autor wykładu, Radosław Zdaniewicz od niemal 15 lat prowadzi w ich obrębie swoje badania. Jak sam mówi, podczas wykładu zabierze nas w podróż w przeszłość, w której będą zarówno rycerskie miecze, którymi dzielnie walczyli zbrojni średniowiecza, ale też i drewniane łyżki, którymi po walce jadali serwowane im strawy.

Radosław Zdaniewicz studiował archeologię w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, a obecnie jest Doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ.W latach 2007-2018 pracował jako asystent/adiunkt w Dziale Archeologii Muzeum w Gliwicach. Od 2016 r. jest Prezesem Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Brał udział w  badaniach archeologicznych przy dużych inwestycjach budowlanych na terenie Polski i Czech. Prowadził lub współprowadził wiele prac archeologicznych, przede wszystkim na terenie Górnego Śląska. Jest autorem prawie czterdziestu publikacji naukowych dotyczących archeologii tego terenu.

Specjalizuje się w archeologii okresu średniowiecza na terytorium Górnego Śląska, a w szczególności w problematyce dworów rycerskich.

Muzealne spotkania z archeologią odbędą się w piątek 2 lutego o 17.00 w Pałacu Dietrichsteinów. Wstęp wolny.

Hanna Blokesz-Bacza, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...