niedziela, 20 kwietnia, 2025

Od denara do złotówki.

Najciekawsze polskie monety z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną na tej kameralnej wystawie. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znalazły się m.in. średniowieczne denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym, półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Kolekcja polskich monet w zbiorach MNWr charakteryzuje się różnorodnością, w jej skład wchodzą obiekty z czasów od średniowiecza po współczesność, m.in.: denary, brakteaty i półgrosze, monety władców nowożytnych bite w mennicach w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku czy Toruniu.

„Najstarsze z eksponatów to denary książęce Bolesława Śmiałego, wybijane najprawdopodobniej między 1058 r. a 1076 r. Jeden z nich wiązany jest z mennicą w ówczesnym Wrocławiu” – mówi Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy.

Zwiedzający obejrzą monety próbne, okolicznościowe i kolekcjonerskie II Rzeczypospolitej, w tym te wykonane przez znanych medalierów i rzeźbiarzy tego czasu, m.in.: Władysława Wasiewicza, Józefa Aumillera, Antoniego Madeyskiego, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, a także modele monet przygotowane na konkursy.

Pokazane zostaną również monety próbne pierwszych lat powojennych i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zaprojektowane przez słowackich rzeźbiarzy i medalierów: Andreja Petera, Josefa Koreňa i Antona Háma, próbne obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie z okresu PRL-u i III Rzeczypospolitej autorstwa, m.in. Wojciecha Jastrzębowskiego, Wacława Kowalika, Stanisławy Wątróbskiej-Frindt, Ewy Tyc-Karpińskiej.

Zdaniem kuratorki warto zwrócić uwagę na projekty, które są niezwykle ciekawe, ponieważ są „wzorami”, propozycjami różnych artystów dotyczącymi wyglądu monet.

„Kameralna wystawa, o której jakości zaświadczają selektywnie wybrane zabytki. Te niewielkie monety są dowodem, jak wielką wagę przywiązywaliśmy także do estetycznego waloru tych środków płatniczych” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Ich unikalność, wartość plastyczna, intrygująca ikonografia czyni je godnymi podziwiania. A wszystko to w rocznicę 100-lecia wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wprowadzającego do obiegu jako jednostkę monetarną złotego (20.01.1924 r.). Czyli złotówka jest z nami już 100 lat!”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...