Agnieszka Thomassen, siostrzenica i dziedziczka art. rzeźb. Wiesława Adamskiego poszukuje informacji na temat swojego wujka.
Agnieszka Thomassen – kobieta z misją
Pani Agnieszka działa na rzecz wujka od siedmiu lat, zajmując się jego dziedzictwem artystycznym.
Jak sama mówi:
– „stałam się kronikarzem, który poszukuje o nim informacji, które są rozsiane po całym świecie w celu zgromadzenia ich w jednym miejscu. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby utrzymać pamięć o moim wujku i opisać jego prawdziwą historię. Jest to hołd dla człowieka, który dla innych był artystą światowej sławy, a dla mnie był osobą o wielkim sercu, mężczyzną, który mnie wychował, ukształtował, który był jak ojciec ”.
Pani Agnieszka wróciła do Polski zza granicy w celu promowania artysty Adamskiego. Wszelkie uzyskane informacje zostaną zamieszczone w książce o artyście.
Poszukiwanie informacji – dlaczego warto je gromadzić?
Wszelkie informacje, nawet te krótkie zawierające tylko kilka zdań – są dla Pani Agnieszki wartościowe. Zbieranie dokumentów i wspomnień stanowi dla niej podróż przez życie wujka, jak sama mówi:
– „To jest trochę jak odbywanie podróży przez bezkresne morze, odkrywanie nowego kontynentu, ujawnianie czegoś nowego w starych dziejach drugiej osoby, która była dla mnie ważna. Dzięki mojej pracy znajduję nowe rzeźby, pomniki, projekty, a w nich odnajduję nowe ponadczasowe wartości, nowe spojrzenie na świat, który mnie otacza. Wiesław Adamski pozostawił po sobie nie tylko zasobny dorobek artystyczny ale pozostawił dla nas i dla przyszłych pokoleń świadectwo naszego istnienia – i to właśnie chcę przekazać dla innych osób”.
Według Pani Agnieszki, dzieła sztuki Adamskiego są jak listy dla potomnych, są jak most który łączy pokolenia swoim pełnym mądrości życiowej, ponadczasowym przekazem.
Wiesław Adamski-artysta wielkiego formatu
Wiesław Adamski był artystą godnym uwagi, otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień, godnie promując sztukę polską na świecie.
Bogatą działalność artysty trudno jest opisać w kilku słowach.
Mieszkał i pracował w Szczecinku. Malarz, rzeźbiarz, kowal artystyczny, ilustrator książek, karykaturzysta. Uprawiał małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę portretową i monumentalną. Studia ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1973 roku. Dwukrotnie zostało mu przyznane stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Tworzył głównie w metalu, marmurze, kamieniu i brązie. Był członkiem Komisji Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zaczynał od awangardy wzorowanej na sztuce zachodniej i drobnej formy groteskowej. Główną inspiracją do pracy stał się angielski rzeźbiarz Henry S. Moore.
Adamski był dziesięciokrotnie zapraszany do udziału w prestiżowym Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie, we Włoszech. Wielokrotnie zdobywał nagrody, w tym wygrał, w 1981 i 1985 roku, renomowane Ogólnopolskie Biennale Małych Form Rzeźbiarskich. W 1979 roku otrzymał II nagrodę Konika Morskiego za rzeźbę „Stocznia”, zaś w 2000 roku I nagrodę za rzeźbę: „Agonia”. Dwa razy uzyskał nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie na rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego, a jego rzeźby: „Ptak” oraz „Narodziny Życia” zostały okrzyknięte „Dziełem Roku”. Wystawiał się w Muzeum Umiejętności w Rotterdamie. Rzeźba „Stopnie Białego Domu” zdobi rezydencję prezydenta Stanów Zjednoczonych (kopia rzeźby jest własnością Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie). W Muzeum Sportu w Madrycie znajduje się jego „Kibic”. Na frontowej ścianie kościoła pw. Ducha Św. w Koszalinie jest umieszczone „Martyrologium Katyńskie”. Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu został uwieczniony w herbie gminy.
W swoim rodzinnym mieście Adamski stworzył m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego, poidełka leszczy i jesiotra – na deptaku miejskim, „Orła”- na gmachu szczecineckiego Sądu Rejonowego, pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz tablicę z okazji 700-lecia miasta Szczecinka.
W 2012 roku, jako pierwszy mieszkaniec w historii Szczecinka, został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Pośmiertnie, w 2018 roku, otrzymał Bursztynowy Krzyż Zasługi z przeoratu Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa Męczennika. W 2018 roku jego działalność została uhonorowana tablicą upamiętniającą na fasadzie kamienicy, w której mieszkał.
Jego rzeźby posiadają wybitne walory artystyczne, perfekcjonizm warsztatowy oraz pomysłowość technologiczną i są określane jako dzieła wysokiej rangi.
Gdzie przesyłać informacje o artyście?
Wszelkie informacje o Wiesławie Adamskim proszę kierować na adres e-mail: aga75.thomassen@gmail.com lub z portalem MuzeOn.
Agnieszka Thomassen