czwartek, 19 grudnia, 2024

Na granicy światów | spacer

Zapraszamy na spacer towarzyszący wystawie plenerowej „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, który poprowadzi Beata Chomątowska.

Gmach sądów na Lesznie odgradzał, ale też symbolicznie łączył dwa światy: getto i resztę Warszawy. Podczas spaceru poznamy historię gmachu zaprojektowanego przez Bohdana Pniewskiego, odwiedzimy przylegający do niego kwartał ulic Ogrodowej, Elektoralnej i Białej, w którym zachowało się kilka przedwojennych ostańców, a potem przejdziemy na drugą stronę, żeby przypomnieć historię Muranowa Południowego, osiedla-pomnika getta i jego pierwszych budynków.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 17 marca 2024 r., 11:00

Oprowadza: Beata Chomątowska

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 17.03″.

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek Stacja Muranów (2016), Pałac. Biografia intymna (2015), Lachert i Szanajca. Architekci awangardy (2015) oraz Betonia. Dom dla każdego (2018).

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...