czwartek, 23 maja, 2024

Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy 2024 – nabór do projektu

Rusza nabór do 5. edycji Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy – edukacyjno-artystycznego projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tegoroczna edycja stawia pytanie, jakich opowieści potrzebują dzieci. Udział w projekcie mogą wziąć mazowieccy animatorzy i animatorki kultury, osoby pracujące w instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych. Warunkiem udziału w projekcie jest praca z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Nabór potrwa do 15 marca.

Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy to działania edukacyjne i artystyczne, stworzone w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką opowiadania (ang. storytelling) w pracy edukatorów, nauczycieli, instruktorów, wychowawców, społeczników, a także lokalnych liderów kultury. Zadamy sobie pytanie, z jakich źródeł czerpać narracje przeznaczone dla dzieci, jakie tematy podejmować i jakiego języka używać w naszych opowieściach, by uniknąć pokusy infantylizmu.  


W trakcie warsztatów będziemy poznawać wyznaczniki dobrej ustnej opowieści, którymi są między innymi: tempo, rytm, wyrazista struktura oparta na powtórzeniach, obrazy-metafory poruszające wyobraźnię, uczucia angażujące opowiadacza i słuchacza, równowaga między dystansem i bliskością wobec opowiadanej historii.  – mówi Beata Frankowska-Patrzykont.

Opowiadanie historii to również sztuka pogłębiania świadomości ciała i głosu, obecności na scenie, przed publicznością, odnalezienia się w przestrzeni, budowania interakcji ze słuchaczami i szerzej – wspólnoty. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób opowiadanie historii może służyć budowaniu lokalnych wspólnot oraz wpływać na jakość naszej komunikacji ze światem. Aby z odwagą, pięknie i dobitnie zabierać publicznie głos w ważnych dla nas sprawach. – dodaje Anna Woźniak

Rekrutacja do projektu potrwa do 15 marca. Spośród zgłoszeń wybierzemy do czterech osób, które reprezentują zespoły instytucji kultury, stowarzyszenia bądź fundacje. Program warsztatów i prowadzących dopasujemy do potrzeb danego miejsca. Możemy pracować z opowieściami tradycyjnymi, rodzinnymi i lokalnymi, nad adaptacją do ustnej wersji wybranych ciekawych dzieł literatury dziecięcej, podejmować tematy związane z filozofią, wielokulturowością, migracjami, a także z węzłowymi problemami egzystencjalnymi, których doświadczają młodzi ludzie. 

Harmonogram działań przewiduje ogłoszenie wyniku naboru 18 marca. Następnie od maja do września planujemy działania projektowe w wybranych miejscowościach, tam właśnie będą zorganizowane warsztaty, spotkania z ekspertami i wspólne opowiadanie. 
Szczegółowe daty spotkań ustalimy z wybranymi uczestnikami projektu. Finał działań planujemy na październik, a w listopadzie zapraszamy do nas, do Mazowieckiego Instytutu Kultury na 19. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania.

Więcej informacji, harmonogram działań, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy: https://www.mazowieckieobserwatorium.pl/mso-zapisy.html

Anna Woźniak,
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
Mazowiecki Instytut Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...