W tym roku mija 19. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, który jest Patronem Województwa Małopolskiego od 2020 roku.
Pamięć to nasz – Małopolan – obowiązek. To właśnie tu, w Małopolsce św. Jan Paweł II urodził się, wychował, tu kształtowało się jego powołanie. To Małopolska była jego „małą Ojczyzną”. Dziś jednak, w 19. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, Patrona Małopolski warto się zatrzymać. Wspomnieć nauczanie, słowa, które do nas kierował. Dzisiaj w sposób szczególny wybrzmiewają słowa Apelu o pokój z 1981 roku: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna. Święty Janie Pawle II, Patronie Małopolski módl się za nami- mówi marszałek Witold Kozłowski.
W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II w Wadowicach, w 19. rocznicę jego śmierci złożyła Iwona Gibas z zarządu województwa, radny Rafał Stuglik i ks. Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.
19 lat temu Polska zatrzymała się na moment. Wszyscy w zadumie, skupieniu i refleksji chcieliśmy oddać hołd wielkiemu Polakowi. To ważne, abyśmy i teraz nie zapominali o nauczaniu Papieża Polaka, o jego wielkim duchowym dziedzictwie – wspomina Iwona Gibas z zarządu województwa.
Dzisiaj, w tym szczególnym dniu pamięć o nim jest wciąż żywa – zwłaszcza w Małopolsce, jego rodzinnych Wadowicach, ukochanym Krakowie i wielu innych miejscach z nim związanych – dodaje Iwona Gibas.
Historia Papieża Polaka jest nierozerwalnie związana z Małopolską. To tu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat. Tu, jako skromny ksiądz z Krakowa rozpoczynał swoją kapłańską posługę, która zaprowadziła go aż do Stolicy Piotrowej. Wreszcie tutaj znajdowały się bliskie mu miejsca, do których później już jako Papież często wracał: ukochane Tatry, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, czy adres na zawsze już związany z Jego postacią – Franciszkańska 3 w Krakowie.
Pamiętajmy, co papież Jan Paweł II powiedział do nas 10 czerwca 1979 roku na krakowskich Błoniach: „I dlatego pozwólcie, że zanim odejdę, popatrzę jeszcze stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga. I popatrzę stąd na Polskę (…) I dlatego, zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym. Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”- przypomina marszałek Witold Kozłowski.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. Został pochowany w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Miesiąc po śmierci rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem polskiego Papieża została przeniesiona do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła Katolickiego.
Serwis Prasowy UMWM