niedziela, 14 kwietnia, 2024

Homo viator – czy ludzie w średniowieczu podróżowali?

Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu „Odyseja kulturowa”. Tym razem zachęcać będziemy uczestników do rozważań nad naturą podróżowania w średniowieczu. Przewodnikiem będzie historyk, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. UAM Dariusz Sikorski. W ramach spotkania wygłosi wykład popularnonaukowy „Homo viator – czy ludzie w średniowieczu podróżowali?”

Prelekcja odbędzie się w sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci 8 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Program pt. „Odyseja kulturowa” jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Tym samym uwagę poświęcić chcemy problematyce PODRÓŻY i ukazywaniu jej zmiennej oraz różnorodnej roli. Podróż Odyseusza jest pewnego rodzaju alegorią wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do swojego domu. Chcemy skonfrontować dalekie i bliskie poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako „rozrywka” i chęć poznania lub pielgrzymowanie.–

Karolina Andrys, Rezerwat Archeologiczny Genius loci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...