Laureatką tegorocznej edycji nagrody im. Katarzyny Kobro została Ewa Ciepielewska. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Sztuki w Łodzi.
Jak informują organizatorzy, „założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących”. Ewa Ciepielewska otrzymała ją „za to, że zabrała sztukę współczesną nad wolną rzekę Wisłę, za muzeum klimatu w działaniu, za to, że dzieli się miłością do sztuki i natury z innymi artystami, za to, że zabrała na swój drewniany galar innych artystów – zarówno tych dojrzałych, jak i dopiero rozpoczynających przygodę ze sztuką, za to, że dzieli się z nimi, zachwytem, doświadczeniem, jedzeniem, sztuką i przygodą, za to, że pod wymalowanym przez nią żaglem „w Dzikiej kocham się Wiśle” powstają znakomite prace artystów, dla których Ewa jest wspierającą przewodniczką, siostrą, mamą, szamanką, za malarstwo, za konsekwentne bycie w sztuce, za skromność i radość, za łączenie ludzi – tych z lewego i prawego brzegu Wisły, za to, że jest ucieleśnieniem wartości, dzięki którym mamy szanse przetrwać na tej planecie” i za „zło bobrem zwyciężaj”.
Jury obradowało w składzie: Cecylia Malik (przewodnicząca), Marta Krześlak, Honorata Martin i Jaśmina Wójcik.
Pomysłodawcą Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką jest Maria Morzuch.
Laureatki i laureaci z ubiegłych lat:
2001 – Zbigniew Dłubak
2002 – Jürgen Blum-Kwiatkowski
2003 – Andrzej Dłużniewski
2004 – Krzysztof M. Bednarski
2005 – Teresa Murak
2006 – Krzysztof Wodiczko
2007 – Jerzy Lewczyński
2008 – Zbigniew Rybczyński
2009 – Andrzej Lachowicz
2011 – Zygmunt Rytka
2012 – Natalia LL
2013 – Cezary Bodzianowski
2014 – Robert Rumas
2015 – Jadwiga Sawicka
2016 – Karolina Wiktor
2017 – Piotr Bosacki
2018 – Cecylia Malik
Sponsorem nagrody jest Rossmann Polska.
Ewa Ciepielewska – malarka, perfomerka, aktywistka, altruistka i miłośniczka przyrody. Urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP, którą ukończyła pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego. W 1982 roku była współzałożycielką grupy Luxus – jednej z ważniejszych formacji artystycznych lat osiemdziesiątych, z którą działa do dzisiaj. W 1997r. założyła stowarzyszenie Volans wspierające młodych artystów. Od 15 lat znaczną część roku spędza na Wiśle, pływając drewnianą, tradycyjną łodzią „Solny”.
Konsekwencją tego zaangażowania było stworzenie w 2015 roku projektu Flow/ Przepływ, którego jednym z celów jest użycie narzędzi sztuki do zachowanie rzeki w stanie naturalnym. Cykliczny i istniejący poza oficjalnym obiegiem projekt mobilnych rezydencji na łodzi łączy artystów, muzyków, performerów, kuratorów i innych aktywistów. Jego efekty pokazywane były na wystawach w Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen (2017) w Berlinie, Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018), Austriackim Centrum Kultury (2019) oraz Fudacji Pamoja Razem w Krakowie(2017, 2018).
Ciepielewska pokazywała także swoje prace w ramach indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Strykejernet w Oslo, John Hausard Gallery w Southhampton. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in.: Museum Jerke w Recklinghausen, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie.
Poza malarstwem, w sztuce interesują ją sytuacje towarzyskie i wspólnotowe oraz szukanie nieinstytucjonalnych form bycia razem w obliczu kryzysów społecznych i ekologicznych. Świadomą praktykę artystyczną łączy ze zdecydowaną postawą polityczną, której wyrazem jest wegetarianizm, działania proekologiczne i wspieranie wszelkich inicjatyw wolnościowych. W 2020 roku działania Ewy Ciepielewskiej nagrodzone zostały przez środowisko flisackie Orderem Rzeki Wisły. Jest aktywną członkinią Koalicja Ratujmy Rzeki.