czwartek, 19 grudnia, 2024

Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele –  oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.

Żuraw (Gdańsk)

Wystawa „Złoto za zboże…” we wnętrzach Żurawia to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego dźwigu goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. W przestrzeniach ekspozycji można poczuć się niczym w dawnych gdańskich wnętrzach, a dzięki kreatywnie zaaranżowanym multimediom doświadczenie kontaktu z przeszłością nabiera interaktywnego wymiaru. Nowa wystawa ma również wirtualnych mieszkańców: pana palowego, portowego karczmarza, a także gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa, opartego na autentycznej, XVII-wiecznej postaci, który pełni rolę przewodnika po gdańskim porcie. Nieodzowną częścią zwiedzania jest wejście na drewniany wyciąg Żurawia i obejrzenie z bliska jego potężnego mechanizmu dźwigowego.

Ośrodek Kultury Morskiej  (Gdańsk)

Sąsiadujący z Żurawiem Ośrodek Kultury Morskiej to nowoczesne, przyjazne dzieciom centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach, przekazywanej w interesujący i atrakcyjny sposób. Interaktywna ekspozycja „Ludzie – statki – porty”, stworzona z myślą o całych rodzinach, pozwala poprzez zabawę poznać m. in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie czy podwodnych podróży batyskafem. Ośrodek to również intrygująca wystawa „Łodzie ludów świata”, na której można zobaczyć unikatową kolekcję oryginalnych, tradycyjnych łodzi z różnych kultur świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan. Wśród niedostępnych na co dzień przestrzeni obiektu szczególnym miejscem jest nowoczesna pracownia konserwatorska; w nocy z 18 na 19 maja jej załoga wyjątkowo odsłoni przed gośćmi tajemnice konserwacji zabytków!

Statek-Muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia)

Bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100 – letni polski żaglowiec! Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie. Wystawa czasowa „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt” ukazuje losy czworonożnych, skrzydlatych i ogoniastych „marynarzy”, którzy towarzyszyli załodze w rejsach. Jakie to były zwierzęta? W jaki sposób trafiły na żaglowiec i jak sobie na nim radziły? Będzie można dowiedzie c się już podczas Nocy Muzeów!

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Łączy funkcje ekspozycyjne i edukacyjne z nowoczesną, otwartą pracownią konserwatorską. W rozległej przestrzeni Magazynu Studyjnego można zobaczyć m. in. fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski, kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata oraz legendarne polskie jachty „Dal” i „Opty”. Przestrzeń pracowni konserwatorskiej, wyposażona w zaawansowaną aparaturę, pozwala na prowadzenie szerokiego zakresu prac związanych z ochroną zabytków, które zwiedzający mogą obserwować z wysokości przestronnego tarasu. W sąsiedztwie CKWS znajduje się Muzeum Wisły.

Muzeum Wisły (Tczew)

Największe muzeum poświęcone historii Wisły. Zwiedzając ekspozycję, podążamy szlakiem wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. Dzięki zabytkom archeologicznym poznajemy historię dawnego osadnictwa i żeglugi wiślanej, a tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków, makiety i stanowiska multimedialne odkrywają przed nami tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni. Wystawa to zarówno najdawniejsze dzieje Wisły i jej złoty wiek jako szlaku handlowego, jak i okres rozbiorów, a także rozwój i przemiany w czasach rewolucji przemysłowej. To również historia tczewskich mostów, działań wojennych podczas I i II wojny światowej oraz powojenna odbudowy gospodarki, rozkwit żeglugi i turystyki wodnej.

Muzeum Rybołówstwa (Hel)

Niezwykłe muzeum na brzegu morza, usytuowane w zabytkowym, ewangelickim kościele z XV w. W swoim wnętrzu łączy oryginalną aranżację wystawienniczą z wyjątkowością dawnej przestrzeni sakralnej. Muzeum Rybołówstwa prezentuje zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. Zobaczymy tu zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, w tym obrazów m. in. Stanisława Kamockiego i Jana Maksymiliana Kasprowicza. Wokół budynku zgromadzono w formie skansenu tradycyjne rybackie jednostki, zaś szczególną atrakcją oddziału jest wieża, ze szczytu której rozpościera się widok na helski port i Zatokę Gdańską.

ŁUKASZ GRYGIEL

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...