czwartek, 21 listopada, 2024

Moc Ognistego Smoka

W niedzielę, 2 czerwca plaża na Wyspie Sobieszewskiej, przy wejściu nr 16, pełna będzie kolorowych latawców i dalekowschodnich inspiracji. Od godziny 12.00 do 15.00 odbędzie się tu 8. Karnawał Latawców pod hasłem „Moc Ognistego Smoka”. Organizatorem wydarzenia jest Gdański Archipelag Kultury.

Od lat stałym punktem karnawału jest konkurs na najciekawszy, ręcznie skonstruowany latawiec. Uczestnicy_czki będą mogli popisać się swoją kreatywnością, a na najlepszych czekają nagrody pieniężne od 400 do 1000 zł oraz nagrody specjalne. Regulamin i karta zgłoszenia do konkursu znajduje się na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Moc Ognistego Smoka

Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Podczas karnawału, między innymi, będzie można poznać tajniki konstruowania latawców, sztuk walki, etykietę parzenia chińskiej herbaty i wiele innych aktywności, które nawiązują do kultury Dalekiego Wschodu.

Dlaczego „Moc Ognistego Smoka”? Rok 2024 to czas szczególny, ponieważ w kalendarzu chińskim jest rokiem smoka – patrona niesamowitych umiejętności, siły i mocy. Jego energetyczny temperament potrafi złagodzić tylko woda, dlatego nie przypadkiem Ognisty Smok stał się tematem przewodnim 8. edycji Karnawału Latawców, organizowanym blisko morza na sobieszewskiej plaży.

Czym jest Karnawał Latawców?

Tradycja puszczania latawców ma swoje korzenie w starożytnych Chinach. Tam, około IV wieku przed naszą erą, ludzie używali latawców w kształcie smoków, aby nawiązać kontakt z bogami, odstraszyć wrogów i unikać burz. Chińskie latawce były zrobione z papieru, jedwabiu i bambusowych pałeczek. Miały prostokątny kształt. Rok 2024 według chińskiego kalendarza jest rokiem smoka. Taki rok zdarza się tylko raz na 60 lat. W chińskich wierzeniach jest to jeden z najważniejszych symboli. Oznacza dumę, siłę, niezależność, odwagę, kreatywność. Smok to też osoba ambitna i pełna optymizmu.

Karnawał Latawców to od 2014 r. największa, plenerowa, familijna impreza odbywająca się na malowniczej plaży Wyspy Sobieszewskiej, połączona z konkursem na najciekawszy, ręcznie skonstruowany latawiec. A wszystko to w atmosferze radości, swobody i społecznej integracji.

Organizatorem wydarzenia jest Gdański Archipelag Kultury i Miasto Gdańsk. Partnerami są: Fundacja Strefa Mocy, ASTE Sp. z o.o., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim oraz Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej.

Program 8. Karnawału Latawców „Moc Ognistego Smoka”:

STREFA OGNIA, a w niej warsztaty:

  • WEJŚCIE SMOKA – trening tradycyjnych chińskich sztuk walki. Poznacie tajniki Taichi, Kung Fu Shaolin i SanDa. / Prowadzenie: Rafał Szulkowski – Trójmiejska Szkoła Taichi Kungfu
  • LOT INSTANT – Spotkanie z prawdziwymi mistrzami latawców, którzy podzielą się wszystkimi tajnikami budowy latawców według tradycyjnych chińskich technik i nie tylko. Podczas warsztatów stworzycie własne konstrukcje, które na pewno bez trudu poszybują w niebo. Prowadzenie: Fundacja Strefa Mocy
  • 100 glinianych smoków na Rok Chińskiego Smoka –  warsztaty ceramiczne, na których nauczycie się, jak stworzyć smoka z jednego kawałka gliny. Abyście mogli nadać swoim smokom wyjątkowy wygląd, będziecie mieli do dyspozycji naturalne ozdoby, takie jak patyki, muszle, kamyki, kolorowe szkło i dużo piasku. Smoki, które stworzycie, będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.
    Prowadzenie: Wronika Wróbel/ Pracownia sensocerammiczna GAK
  • PANDA SQUSHI, czyli zrób sobie pandę! Pandę z łatwością można porównać do dużej, miękkiej, czarno-białej kuli. Panda zamieszkuje Chiny, lubi zajadać się gałązkami bambusa. Jej puszyste i miękkie futerko może być świetną inspiracją do stworzenia własnej zabawki – squishy, czyli plastycznej zabawki do zgniatania, w kształcie pandy. I takie właśnie zabawki stworzycie podczas warsztatów.
    Prowadzenie: Joanna Stachowiak (ASP, instruktorka plastyki dla malucha Wyspy Skarbów GAK).
  • KAPELUSZE DALEKIEGO WSCHODU – zostańcie pionierami mody plażowej i stwórzcie swój autorski kapelusz. Pokażemy Wam, jak ze zwykłego kawałka papieru, gumki i kilku orientalnych ozdób zrobić idealne nakrycie głowy, które ochroni Was przed słońcem i wiatrem.
    Prowadzenie: Małgorzata Zielińska i LOLA (Joanna Lange) – mistrzynie sztuki krawieckiej, cos-play i miłośniczki dalekich podróży

STREFA ZEN, czyli pełen relaks, a w niej:

  •  POD DRZEWKIEM BONSAI – Usiądźcie na leżakach i odpocznijcie pod magicznym drzewkiem bonsai. Posłuchajcie smoczych opowieści. Niektóre z nich będą wierszowane, inne prozą z pogranicza snu i jawy. Te historie zapisane są w książkach z gdańskiej biblioteki (między Wschodem a Zachodem). O letnie orzeźwienia zadbacie korzystając z eko wachlarzy, które zostały wykonane ze starych książek. Będziecie mogli je zabrać jako pamiątkę albo podarować komuś bliskiemu, kto kocha Daleki Wschód. Na koniec razem przygotujemy papierowe ciasteczka z wróżbą. Połączymy sztukę origami z cytatami z bajek i innych fantastycznych opowieści.
    Prowadzenie: Lidia Ławicka – Biblioteka na Wyspie | Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
  • THE CHINESE TEA – pokaz ceremonii parzenia herbaty. Dowiecie się także o historii herbaty, różnych jej rodzajach, jak ją przygotować, jak zachowywać się podczas picia. Będziecie również mogli spróbować plażowej herbaty mrożonej przy dźwiękach tradycyjnego chińskiego fletu hulusi. Prowadzenie: Yan Yaning 闫亚宁, Shi Yawen 史雅文, Zhou Lunan 周鲁楠, Jin Ziwei 金紫薇 | Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego

STREFA KONFUCJUSZA, a w niej nauka i zabawa:

  • KLUB CHIŃCZYKA – zdobienie chińskich masek, dekorowanie latawców chińską kaligrafią, zabawa w „chińską zośkę”, tworzenie ozdobnych zakładek do książek. Prowadzenie: Luo Ying 罗颖, Wu Wenxin 吴文新, Yan Yaning 闫亚宁, Shi Yawen 史雅文, Jin Ziwei 金紫薇, | Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego oraz Agata Żukiewicz (ASP Gdańsk).
  • PRZYRODNICZE SKARBY CHIN – Przyroda Chin to nie tylko wizerunek pandy zajadającej bambusa. Bambus nie jest tylko przysmakiem tego sympatycznego misia, ale wszechstronny materiał, którego mieszkańcy Azji używają do wielu celów. Bambus to narzędzie, które można wykorzystać do nawadniania, budowy domów, gotowania, tworzenia praktycznych przedmiotów a także sztuki. A czy rosnące w Europie trawy są równie pożyteczne? Odwiedźcie naszą strefę i odkryjcie do czego można zastosować bambus, sprawdźcie swoją wiedzę o produktach zbożowych i własnoręcznie wyprodukujcie mąkę. Dla tych, którzy lubią wyzwania, czeka zadanie: spróbujci nawodnić plażę przy pomocy bambusowego systemu wodociągowego!
    Prowadzenie: Marta Sołtys, Agnieszka Sadowska | Przyrodnicze Story
  • AKUPUNKTURA – bez igieł, ale z pełnym pokazem ratownictwa medycznego! Przygotujcie się na dawkę adrenaliny większą niż w najlepszym filmie akcji! Prowadzenie: Ochotnicza Straż Pożarna Sobiewszewo

NA SCENIE będzie się działo:

  • QUIZ WIEDZY HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEJ Chiny kontra Wyspa – Jak dobrze znasz Wyspę Sobieszewska i jak dobrze znasz Chiny? Zpraszamy do udziału w pasjonującym quizie, który przeniesie Was w świat fascynujących faktów z historii i przyrody Chin jak i Wyspy Sobieszewskiej. Na wszystkich uczestników quizu czekają nagrody i emocjonujące chwile rywalizacji.
  • MARSZ SMOKA artystyczne pokazy sztuk walki, taneczne i występy muzyczne.

A na koniec ogłosimy wyniki 8. Konkursu Latawców – Moc Ognistego Smoka.

Dofinansowano:

  • ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku,
  • ze środków “Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania      Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023″.

fot. Gdański Archipelag Kultury
Agnieszka Haponiuk
Gdański Archipelag Kultury

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...