piątek, 18 kwietnia, 2025

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW W KASZTELU W SZYMBARKU

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to artystyczno-edukacyjne zdarzenie, którego celem jest prezentacja i popularyzacja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych oraz doświadczenie wspólnego muzykowania, tańczenia i świętowania. Dedykowane jest miłośnikom wielobarwnego świata muzyki.

Targowisko instrumentów odwołuje się do specyfiki targów, jarmarków jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, ale też na ożywcze zaskoczenia, odkrycia i inspiracje. Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie. Na targowiskach goszczą twórcy – pasjonaci: mistrzowie w swoim fachu i początkujący, profesjonaliści i amatorzy, kontynuatorzy galicyjskich tradycji i eksperymentatorzy. Prezentują instrumenty tradycyjne, lutnicze, historyczne, autorskie i rekonstruowane, spod dłuta i drukarki 3D. Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, badacze, muzykolodzy, muzealnicy, kolekcjonerzy, edukatorzy i animatorzy.

Targowisko to nie tylko targ. Wystawy twórców instrumentów są zorganizowane tak, by były niczym otwarta pracownia, w której sam twórca wprowadza w specyfikę swojego rzemiosła i codzienność pracy. Do twórców można się dosiąść, dopytać o szczegóły techniczne instrumentu, na instrumencie zagrać, instrumentu posłuchać.

Dopełnieniem wystaw twórców instrumentów jest bogaty program zdarzeń artystyczno – edukacyjnych, składający się z prezentacji, debat, koncertów, warsztatów tanecznych, muzycznych, wytwórczych. Wszystkie wydarzenia mają wielopokoleniową formułę – umożliwiają uczestnictwo zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Przestrzeń Targowiska zorganizowana jest tak, by znalazło się miejsce na nieformalne spotkania, spontaniczne muzykowanie, tańczenie, śpiewanie. I doświadczenie świętowania. 

 Na GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW składają się:

WARSZTATY WĘDROWNE w dniach 20.05–7.06.2024 – warsztaty tematyczne adresowane do uczniów szkół podstawowych i muzycznych oraz uczestników zajęć prowadzonych w domach kultury.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW w dniu 8 czerwca 2024 w godzinach 11.00–22.00, w Kasztelu w Szymbarku, Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów.

W ramach Targowiska zapraszamy na:

WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW
Twórcy instrumentów z bliższych i dalszych okolic zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień! 

OPOWIEŚCI – PREZENTACJE, WYKŁADY TEMATYCZNE

Opowieści o działaniach artystycznych, wytwórczych, badawczych i archiwizacyjnych związanych ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem. Tradycje i innowacje, prezentacje instrumentów eksperymentalnych, historie rekonstrukcji instrumentów zapomnianych. Opowieści o niezwykłych lutnikach i ich kunszcie. 

MUZYKOWANIE – KONCERTY, WARSZTATY, WSPÓLNE GRANIE 

Doświadczenie wspólnego śpiewu i muzykowania w oparciu o lokalne tradycje, żywy przekaz od mistrzów oraz skarby odnalezione w archiwach. Sztuka interpretacji, improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych.

ZRÓB TO SAM – WARSZTATY WYTWÓRCZE – ZRÓB TO SAM

Tworzenie prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Czas na poszukiwania konstrukcyjne i eksperymenty dźwiękowe. Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości. 

POTAŃCÓWKA

W taniec wprowadzą i wszystkich roztańczą mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów

 Interesujemy się instrumentami muzycznymi i związanymi z nimi praktykami wytwórczymi – od ich najstarszych form po współczesne eksperymenty. Inspirują nas twórcy instrumentów. Celem jest dla nas powszechna, żywa, obecność muzyki w codzienności społeczności lokalnych.

Budujemy i wspieramy środowisko zajmujące się działaniami artystycznymi, twórczymi, animacyjnymi, edukacyjnymi, badawczymi i archiwizacyjnymi w tym obszarze. Tworzymy bazę wiedzy o wytwórczości instrumentów i ich twórcach. Chcemy wokół instrumentów i muzykowania rozwijać społeczność osób twórczych i ciekawych świata.  

Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...