czwartek, 13 czerwca, 2024

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW W KASZTELU W SZYMBARKU

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to artystyczno-edukacyjne zdarzenie, którego celem jest prezentacja i popularyzacja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych oraz doświadczenie wspólnego muzykowania, tańczenia i świętowania. Dedykowane jest miłośnikom wielobarwnego świata muzyki.

Targowisko instrumentów odwołuje się do specyfiki targów, jarmarków jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, ale też na ożywcze zaskoczenia, odkrycia i inspiracje. Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie. Na targowiskach goszczą twórcy – pasjonaci: mistrzowie w swoim fachu i początkujący, profesjonaliści i amatorzy, kontynuatorzy galicyjskich tradycji i eksperymentatorzy. Prezentują instrumenty tradycyjne, lutnicze, historyczne, autorskie i rekonstruowane, spod dłuta i drukarki 3D. Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, badacze, muzykolodzy, muzealnicy, kolekcjonerzy, edukatorzy i animatorzy.

Targowisko to nie tylko targ. Wystawy twórców instrumentów są zorganizowane tak, by były niczym otwarta pracownia, w której sam twórca wprowadza w specyfikę swojego rzemiosła i codzienność pracy. Do twórców można się dosiąść, dopytać o szczegóły techniczne instrumentu, na instrumencie zagrać, instrumentu posłuchać.

Dopełnieniem wystaw twórców instrumentów jest bogaty program zdarzeń artystyczno – edukacyjnych, składający się z prezentacji, debat, koncertów, warsztatów tanecznych, muzycznych, wytwórczych. Wszystkie wydarzenia mają wielopokoleniową formułę – umożliwiają uczestnictwo zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Przestrzeń Targowiska zorganizowana jest tak, by znalazło się miejsce na nieformalne spotkania, spontaniczne muzykowanie, tańczenie, śpiewanie. I doświadczenie świętowania. 

 Na GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW składają się:

WARSZTATY WĘDROWNE w dniach 20.05–7.06.2024 – warsztaty tematyczne adresowane do uczniów szkół podstawowych i muzycznych oraz uczestników zajęć prowadzonych w domach kultury.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW w dniu 8 czerwca 2024 w godzinach 11.00–22.00, w Kasztelu w Szymbarku, Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów.

W ramach Targowiska zapraszamy na:

WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW
Twórcy instrumentów z bliższych i dalszych okolic zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień! 

OPOWIEŚCI – PREZENTACJE, WYKŁADY TEMATYCZNE

Opowieści o działaniach artystycznych, wytwórczych, badawczych i archiwizacyjnych związanych ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem. Tradycje i innowacje, prezentacje instrumentów eksperymentalnych, historie rekonstrukcji instrumentów zapomnianych. Opowieści o niezwykłych lutnikach i ich kunszcie. 

MUZYKOWANIE – KONCERTY, WARSZTATY, WSPÓLNE GRANIE 

Doświadczenie wspólnego śpiewu i muzykowania w oparciu o lokalne tradycje, żywy przekaz od mistrzów oraz skarby odnalezione w archiwach. Sztuka interpretacji, improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych.

ZRÓB TO SAM – WARSZTATY WYTWÓRCZE – ZRÓB TO SAM

Tworzenie prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Czas na poszukiwania konstrukcyjne i eksperymenty dźwiękowe. Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości. 

POTAŃCÓWKA

W taniec wprowadzą i wszystkich roztańczą mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów

 Interesujemy się instrumentami muzycznymi i związanymi z nimi praktykami wytwórczymi – od ich najstarszych form po współczesne eksperymenty. Inspirują nas twórcy instrumentów. Celem jest dla nas powszechna, żywa, obecność muzyki w codzienności społeczności lokalnych.

Budujemy i wspieramy środowisko zajmujące się działaniami artystycznymi, twórczymi, animacyjnymi, edukacyjnymi, badawczymi i archiwizacyjnymi w tym obszarze. Tworzymy bazę wiedzy o wytwórczości instrumentów i ich twórcach. Chcemy wokół instrumentów i muzykowania rozwijać społeczność osób twórczych i ciekawych świata.  

Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...