piątek, 22 listopada, 2024

Wirtualne spacery po Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu, w świątecznym prezencie dla miłośników sztuki przygotowało aż 6 nowych, wirtualnych wycieczek. Korzystając z wolnego czasu i siedząc wygodnie w fotelu, można zwiedzić sześć muzealnych oddziałów.

Wszystkie  wirtualne spacery sfinansowane zostały ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wycieczkę po Galerii i Muzeum Instrumentów z funduszy przekazanych w ramach Programu Kultura Dostępna, a  pozostałe z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

W Galerii Malarstwa i Rzeźby prezentowane są bogate zbiory sztuki polskiej od średniowiecza po wiek XX., z charakterystyczną dla polskiej sztuki baroku kolekcją portretów trumiennych, a także z dziełami mistrzów wieków późniejszych, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki. Można tu również podziwiać dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej: malarstwo niderlandzkie z obrazami Quentina Massysa i  Joosa van Cleve, flamandzkie i holenderskie z dziełami  Jana van Goyena, Salomona Ruysdaela czy Willema Clesza Hedy, włoskie z obrazami Sofonisby  Anguissoli, Bronzina, Belliniego, Strozziego, niemieckie 1. połowy XIX w. – płótna Arnolda Böcklina, Johanna Overbecka oraz jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego, której perłami są arcydzieła Zurbarana, Ribery i Velazqueza. 

Muzeum Sztuk Użytkowych usytuowane jest w odbudowanym zamku Przemysła. Znajdują się tu meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Eksponowane przedmioty umożliwiają zwiedzającemu poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań.

Muzeum Instrumentów Muzycznych to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Posiada kolekcję liczącą około dwóch tysięcy eksponatów.  Ekspozycja na trzech kondygnacjach prowadzi zwiedzających przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej – od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku. Piętro ekspozycji prowadzi widza przez przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, podążając w dalszej jego części do sal koncertowych, słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej i salonowej, aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata odkrywając bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się w  centralnej części rynku, w wybudowanych po wojnie pawilonach. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje mundury Wojska Polskiego, broń białą, palną i drzewcową, uzbrojenie ochronne i oporządzenie wojskowe od X do XX w. oraz malarstwo batalistyczne (m. in. fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r.). Jednym z najcenniejszych obiektów jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier o głowni wykutej w Mediolanie. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza), wykonany w 1580 r. w Poznaniu, zdobiony na napleczniku herbem miasta.

Muzeum Pałac w Rogalini to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Rogaliński kompleks obejmuje pałac zaprojektowany przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera, z ekspozycją wnętrz rodu Raczyńskich, północne skrzydło pałacu z Gabinetem londyńskim Edwarda Bernarda – prezydenta RP na uchodźstwie oraz galerią antenatów, powozownię, a także galerię malarstwa prezentującą zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wielkiego znawcy sztuki. Podziwiać więc można w Rogalinie płótna najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku: największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska” oraz płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, a także dzieła znanych artystów zagranicznych, głównie z przełomu XIX i XX w.

Muzeum Zamek w Gołuchowie o ponad 400 – letniej historii obecny wygląd zawdzięcza znakomitym właścicielom – małżeństwu Izabeli z Czartoryskich i Jana Działyńskiego, którzy wzorów poszukiwali w XVI – wiecznej architekturze rezydencjonalnej znad Loary. Z ozdobionego rzeźbami dziedzińca roztacza się niezwykły widok na park. Pielęgnowany do dziś muzealny charakter miejsca zawdzięczany jest Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, a z zamku – rezydencji stworzyła muzeum. Prezentowane we wnętrzach  zabytkowe rzeźby, przedmioty starożytnych kultur, oryginalne czerwonofigurowe wazy greckie to zaledwie część z bogatej, niestety częściowo dziś rozproszonej kolekcji Izabeli. 

Muzeum Pałac w Śmiełowie mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII w., projektu architekta S. Zawadzkiego. Wizyta w pałacu jest żywą podróżą po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem i niezwykłym doświadczeniem przedmiotów kojarzonych z jego osobą. Mickiewiczowi poświęcony jest dziś parter pałacu. Możemy tu podziwiać rękopisy, osobiste pamiątki, pierwodruki.  Na piętrze ekspozycja oddaje atmosferę siedziby ziemiańskiej, z meblami w stylu biedermeier oraz obrazami od XVII do XIX w.

Wirtualne wycieczki po Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach dostępne są od 22 grudnia na stronie www.mnp.art.pl

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...