poniedziałek, 20 maja, 2024

Wirtualne spacery po Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu, w świątecznym prezencie dla miłośników sztuki przygotowało aż 6 nowych, wirtualnych wycieczek. Korzystając z wolnego czasu i siedząc wygodnie w fotelu, można zwiedzić sześć muzealnych oddziałów.

Wszystkie  wirtualne spacery sfinansowane zostały ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wycieczkę po Galerii i Muzeum Instrumentów z funduszy przekazanych w ramach Programu Kultura Dostępna, a  pozostałe z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

W Galerii Malarstwa i Rzeźby prezentowane są bogate zbiory sztuki polskiej od średniowiecza po wiek XX., z charakterystyczną dla polskiej sztuki baroku kolekcją portretów trumiennych, a także z dziełami mistrzów wieków późniejszych, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki. Można tu również podziwiać dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej: malarstwo niderlandzkie z obrazami Quentina Massysa i  Joosa van Cleve, flamandzkie i holenderskie z dziełami  Jana van Goyena, Salomona Ruysdaela czy Willema Clesza Hedy, włoskie z obrazami Sofonisby  Anguissoli, Bronzina, Belliniego, Strozziego, niemieckie 1. połowy XIX w. – płótna Arnolda Böcklina, Johanna Overbecka oraz jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego, której perłami są arcydzieła Zurbarana, Ribery i Velazqueza. 

Muzeum Sztuk Użytkowych usytuowane jest w odbudowanym zamku Przemysła. Znajdują się tu meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Eksponowane przedmioty umożliwiają zwiedzającemu poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań.

Muzeum Instrumentów Muzycznych to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Posiada kolekcję liczącą około dwóch tysięcy eksponatów.  Ekspozycja na trzech kondygnacjach prowadzi zwiedzających przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej – od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku. Piętro ekspozycji prowadzi widza przez przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, podążając w dalszej jego części do sal koncertowych, słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej i salonowej, aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata odkrywając bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się w  centralnej części rynku, w wybudowanych po wojnie pawilonach. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje mundury Wojska Polskiego, broń białą, palną i drzewcową, uzbrojenie ochronne i oporządzenie wojskowe od X do XX w. oraz malarstwo batalistyczne (m. in. fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r.). Jednym z najcenniejszych obiektów jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier o głowni wykutej w Mediolanie. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza), wykonany w 1580 r. w Poznaniu, zdobiony na napleczniku herbem miasta.

Muzeum Pałac w Rogalini to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Rogaliński kompleks obejmuje pałac zaprojektowany przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera, z ekspozycją wnętrz rodu Raczyńskich, północne skrzydło pałacu z Gabinetem londyńskim Edwarda Bernarda – prezydenta RP na uchodźstwie oraz galerią antenatów, powozownię, a także galerię malarstwa prezentującą zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wielkiego znawcy sztuki. Podziwiać więc można w Rogalinie płótna najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku: największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska” oraz płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, a także dzieła znanych artystów zagranicznych, głównie z przełomu XIX i XX w.

Muzeum Zamek w Gołuchowie o ponad 400 – letniej historii obecny wygląd zawdzięcza znakomitym właścicielom – małżeństwu Izabeli z Czartoryskich i Jana Działyńskiego, którzy wzorów poszukiwali w XVI – wiecznej architekturze rezydencjonalnej znad Loary. Z ozdobionego rzeźbami dziedzińca roztacza się niezwykły widok na park. Pielęgnowany do dziś muzealny charakter miejsca zawdzięczany jest Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, a z zamku – rezydencji stworzyła muzeum. Prezentowane we wnętrzach  zabytkowe rzeźby, przedmioty starożytnych kultur, oryginalne czerwonofigurowe wazy greckie to zaledwie część z bogatej, niestety częściowo dziś rozproszonej kolekcji Izabeli. 

Muzeum Pałac w Śmiełowie mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII w., projektu architekta S. Zawadzkiego. Wizyta w pałacu jest żywą podróżą po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem i niezwykłym doświadczeniem przedmiotów kojarzonych z jego osobą. Mickiewiczowi poświęcony jest dziś parter pałacu. Możemy tu podziwiać rękopisy, osobiste pamiątki, pierwodruki.  Na piętrze ekspozycja oddaje atmosferę siedziby ziemiańskiej, z meblami w stylu biedermeier oraz obrazami od XVII do XIX w.

Wirtualne wycieczki po Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach dostępne są od 22 grudnia na stronie www.mnp.art.pl

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...