Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na wernisaż wystawy „Nieobecni”, który odbędzie się 5 lipca 2024 roku o godzinie 14.00 w budynku Muzeum przy Pl. gen. Józefa Bema 8 w Ostrołęce.
Ludność żydowska zamieszkiwała Ostrołękę od początków XIX wieku do drugiej wojny światowej. W 2024 roku mija 85. rocznica wypędzenia Żydów z Ostrołęki przez niemieckich okupantów. Mimo, iż przez ponad wiek stanowili ważną część populacji miasta i jego okolic, współcześnie, zarówno w przestrzeni miejskiej, jaki i w świadomości ludzkiej, nie zachowało się wiele śladów wieloletniej koegzystencji.
W mieście funkcjonowały liczne instytucje i organizacje o charakterze religijnym, edukacyjnym, politycznym, kulturalnym czy charytatywnym. Wyznawców skupiała duża synagoga, spalona podczas pierwszej wojny światowej, bet ha-midrasz pełniący funkcję domu modlitwy, a także miejsca spotkań i nauki oraz kilka modlitewni, znajdujących się przeważnie w prywatnych domach. Społecznością zarządzała Gmina, na czele której stał rabin i zarząd. W Ostrołęce działało kilka bibliotek, bank, klub sportowy, a także liczne sklepy oraz zakłady rzemieślnicze i usługowe. Na obrzeżach ówczesnego miasta znajdował się cmentarz żydowski, na którym chowano również mieszkańców okolicznych miejscowości.
Celem wystawy „Nieobecni” jest przybliżenie religii i kultury ludności wyznania mojżeszowego, a także przywrócenie pamięci o dawnych ostrołęczanach. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. archiwalia, fotografie, przedmioty kultowe, a także pamiątki życia codziennego.
Daniel Gołaś