sobota, 13 lipca, 2024

Miodobranie w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Pszczoły należą do najbardziej zapracowanych stworzeń na ziemi. Te pożyteczne owady nie tylko zapylają kwiaty, ale także wytwarzają wiele produktów o właściwościach leczniczych niezastąpionych w kuchni, w medycynie naturalnej i przemyśle. Jak jednak wygląda ich życie? Skąd bierze się miód? Jak powstają pszczele plastry? I, przede wszystkim, który miód jest najsmaczniejszy i najzdrowszy? Na te i inne wiele innych pytań odpowiedzi poszukają uczestnicy najsłodszej imprezy plenerowej w sierpeckim muzeum – „Miodobranie w skansenie” już w niedzielę 7 lipca.

Wydarzenie potrwa w godz. 10.00 – 18.00. W zagrodach tworzących muzealną ekspozycję zwiedzający uczestniczyć będą w pokazach pszczelarstwa m.in. poddymiania w pasiece, zakładania węzy w ramki, czy prezentacji pracy wirówki do miodu. Podczas zwiedzania turyści zobaczą najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli – od kłodowych, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. W jednym z budynków gospodarskich przygotowana została także wystawa poświęcona dawnym narzędziom i sprzętom używanym w pasiekach. Mamy nadzieję, że dużym zainteresowaniem cieszyć się będą pokazy bartne przy dawnej olejarni z Sokołowa.

W programie imprezy znajdzie się też sporo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi, ubrani dla bezpieczeństwa w specjalne skafandry ochronne, wezmą udział w zabawach pszczelarskich, „od kuchni” poznają też tajniki pracy pszczelarza i prozdrowotne produkty pszczele dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Sadowskich. Wraz z rodzicami lub dziadkami będą mieli okazję wykonać także hoteliki dla dzikich pszczół murarek. Nie zabraknie oczywiście także innych pokazów związanych z dawnymi pracami domowymi, które podczas każdej z dużych imprez plenerowych organizowanych przez sierpecki skansen cieszą się niesłabnącą popularnością. W zagrodzie z Rempina spotkać będzie można tkaczkę, a w zagrodzie z Rębowa skorzystać z porad zielarki. W swoich warsztatach będą pracować kowal, szewc i wiejski plecionkarz, wyplatający z wikliny piękne koszyki.  O godzinie 14.00 w muzealnym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy. Na kiermaszu miodu i produktów pszczelich znaleźć można będzie szeroki wybór miodów, pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wyroby z wosku, miody pitne, kosmetyki a także wytwory rękodzieła i tradycyjne produkty regionalne.

Muzealną scenę amfiteatru przejmie w tym roku zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” działający przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Zespół zaprezentuje spektakl „Tradycja Kurpsiu Tradycja!”. Widowisko inspirowane barwnym folklorem kurpiowskim wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadza także nowe postacie i sceny. Przedsięwzięcie łączy w sobie inspiracje kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami z elementami pantomimy i komedii. Czujecie się zachęceni? A więc do zobaczenia podczas „Miodobrania w skansenie”.

Justyna Cieszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...