sobota, 9 listopada, 2024

24 sierpnia – Dzień Architektury Drewnianej w chorzowskim skansenie

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na Dzień Architektury Drewnianej, który po raz pierwszy odbędzie się na terenie całego kraju. W województwie śląskim wydarzenia odbędą się w czterech miejscowościach w tym w chorzowskim skansenie.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający w ostatnich latach z krajobrazu kulturowego naszego kraju. Przygotowane prelekcje, wykłady oraz promocja dobrych praktyk wzmacniają kompetencje użytkowników domów drewnianych oraz wszystkich zainteresowanych tym dziedzictwem. Podniesienie świadomości społecznej przyczynia się do zahamowywania procesu niszczenia i degradacji historycznych obiektów.  Wydarzenie jest organizowane w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Oddział Terenowy NID w Katowicach, we współpracy z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, Beskidzkim Domem Zielin „Przytulia” w Brennej i Muzeum Jana Wałacha w Istebnej.

Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Program Dnia Architektury Drewnianej w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – dniu 24 sierpnia 2024 r

Etnospacer – zwiedzanie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” z przewodnikiem.

Spacery będą się rozpoczynać odbędą się o godzinach: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30; czas spaceru: około 2 godziny, wstęp bezpłatny, za okazaniem wejściówki, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zbiórka grupy pod wiatą przy kasie.

W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się o dawnych sposobach budowania, rodzajach budulca i technikach ciesielskich. Poznają podstawowe konstrukcje drewniane – sochową, zrębową, sumikowo-łątkową i przysłupową oraz różnice między nimi. Dowiedzą się czym różni się dach naczółkowy od przyczółkowego i dlaczego w niektórych chałupach nie ma komina. Zobaczą na czym polega krycie gontem a na czym słomą. Poznają tajniki uszczelniania belek zrębu i dawne sposoby ochrony przed szkodnikami. W trakcie spaceru przewodnik opowie także dlaczego drewniane chałupy znalazły się w skansenie, w jaki sposób je pozyskano, jak je przenoszono.

Warsztaty stolarskie dla dzieci

Godz 11.00 – 13.30, miejsce: zagroda z Krasowych.

Zajęcia składają się z dwóch części; w pierwszej części warsztatów uczestnicy zobaczą wnętrze  dawnego warsztatu stolarskiego, zostaną zapoznani przez zawodowych stolarzy z dawnymi narzędziami, sposobem ich użycia.

W drugiej części, pod opieką edukatora złożą samodzielnie z gotowych materiałów przedmiot, który będą mogli ozdobić i zabrać na pamiątkę.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat (maks. 12 uczestników), dzieci uczestniczą w warsztatach w asyście dorosłych (maks. 1 opiekun dla 1 dziecka), wstęp bezpłatny, za okazaniem wejściówki, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty stolarskie dla dorosłych

Godz. 14.00 – 16.30, miejsce: zagroda z Krasowych,

Zajęcia składają się dwóch części W pierwszej części warsztatów uczestnicy zobaczą wnętrze dawnego warsztatu stolarskiego, zostaną zapoznani z dawnymi narzędziami, sposobem ich użycia (ok. 0,5 godziny).  W drugiej części (ok. 2 godz.), po podzieleniu na dwuosobowe zespoły, pod opieką stolarzy i edukatorów wykonają samodzielnie z przygotowanych materiałów drewniany przedmiot, który będą mogli zabrać na pamiątkę.

Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 13 roku życia pod warunkiem uczestniczenia w warsztacie w asyście dorosłego opiekuna (maks. 12 uczestników/6 zespołów). Wstęp bezpłatny, za okazaniem wejściówki obowiązują, wcześniejsze zapisy.

Marcin Gaweł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...