poniedziałek, 28 października, 2024

Za nami 13. Festiwal Inspirowane Górami

W dniach 17-20 października w Zakopanem odbył się 13. Festiwal Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków z okazji 91 rocznicy uzyskania przez Miasto Zakopane praw miejskich. Tegoroczna edycja, jak co roku, przyciągnęła zarówno miłośników gór, jak i pasjonatów kultury, oferując szeroki wachlarz wydarzeń.

13. Edycję Festiwalu zainaugurowało otwarcie wystawy zdjęć Edwarda Lichoty pt. „Górskie miraże”, zlokalizowanej na zakopiańskich Krupówkach przy Oczku Wodnym. Następnie przenieśliśmy się do Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, gdzie odbył się Recital zakopiańskiej Artystki Anny Lassak, której akompaniowała Małgorzata Kuźniak

Drugi dzień Festiwalu przyniósł otwarcie wystawy „Tradycje i zwyczaje Rumunii” w Stacji Kultura Zakopane, z udziałem Konsula Honorowego Rumunii Ignata Timara. Z kolei wieczorem, w Kinie Sokół miała miejsce zakopiańska premiera poruszającego filmu Elizy Kubarskiej “Ostatnia wyprawa. Wanda Rutkiewicz”, do której słowa wstępu wygłosił Pan Apoloniusz Rajwa.

Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się spacerem po Zakopanem, prowadzonym przez przewodnika PTTK Marka Nodzyńskiego. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić takie miejsca jak Dworzec Tatrzański, Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, Technikum Budowlane, Stary Kościółek MB Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Restaurację u Wnuka oraz Willę Koliba. Popołudnie przyniosło warsztaty dla najmłodszych, prowadzone przez zielarkę Monikę Śliwińską, podczas których dzieci uczyły się o ziołach oraz tworzyły papier czerpany i mydełka. Następnie zebraliśmy się w Mediatece, gdzie odbył się pokaz filmu Franciszka Berbeki „Zniknięcie Janusza Klarnera”, do którego wprowadziła nas Natalia Jastrzębska, odpowiedzialna za jego montaż. Wieczór zakończył Maciej Piera, który w swojej prelekcji opowiedział o tajemniczych i niewyjaśnione zjawiskach w najwyższych górach świata.

Festiwal zamknęły niedzielne posiady w Dworcu Tatrzańskim pt. „Być jak honielnik”, podczas których Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Andrzej Frączysty, Marek Nodzyński i Andrzej Maciata rozmawiali o górach, szałasie oraz codzienności górali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...