wtorek, 7 stycznia, 2025

Stypendia marszałka dla młodych twórców kultury

Najmłodsi artyści z regionu mogą ubiegać się o stypendium marszałka z zakresu kultury. Szansę ubiegania się o stypendium mają osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2025 r.

Stypendia przyznawane są osobom fizycznym, przyczyniającym się do rozwoju kultury województwa lubelskiego, których miejscem zamieszkania jest województwo lubelskie, w celu wsparcia rozwoju ich umiejętności artystycznych oraz działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. Aplikacja o stypendium odbywa się w jednej z ośmiu następujących dziedzin:

  • muzyka,
  • sztuki wizualne,
  • teatr,
  • taniec,
  • film,
  • literatura,
  • opieka nad zabytkami,
  • animacja kulturalna,
  • twórczość ludowa.

Stypendia przyznawane są w dwóch kategoriach:

  1. „Najmłodszy twórca kultury” (może ubiegać się osoba niepełnoletnia, która w momencie składania wniosku o stypendium nie ukończyła 18. roku życia);
  2. „Młody twórca kultury” (może ubiegać się osoba, która w momencie składania wniosku o stypendium jest pełnoletnia, a nie ukończyła 40. roku życia).

Już nie raz przekonaliśmy się, że w naszym województwie jest mnóstwo młodych osób, które uczestniczą w życiu kulturalnym i kształtują tożsamość regionu. Te stypendia pozwalają wyławiać nowe perełki i odwdzięczyć się za ich starania. To także forma wsparcia umiejętności artystycznych czy dokonań na polu kultury lub w opiece nad zabytkami z regionupodkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Kto może złożyć wniosek

Podmiotami uprawnionymi do występowania z wnioskiem o przyznanie stypendium są: państwowe i samorządowe instytucje kultury, instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie wyższe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do kościołów i związków wyznaniowych, których statutowa działalność obejmuje zadania w zakresie kultury i sztuki, osoby fizyczne, z zastrzeżeniem, że wniosek zawiera co najmniej jedną rekomendację twórcy kultury lub podmiotu, o którym mowa w § 2 pkt 1-4 i 6 Uchwały Nr XXIII/385/2012 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 25 czerwca 2012 r. oraz inne podmioty, których statutowy zakres działalności obejmuje zadania w dziedzinie kultury i sztuki.

Portfolio

Wniosek powinien odznaczać się starannością przygotowania (opis merytoryczny projektu, uporządkowane portfolio, syntetyczna przejrzysta dokumentacja). Kandydat musi opisać swoje osiągnięcia artystyczne lub dokonania w jednej z wymienionych dziedzin, poświęcając szczególną uwagę zaangażowaniu z ostatniego roku.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające indywidualne osiągnięcia artystyczne kandydata, w tym w szczególności portfolio lub dokumentację twórczości (synteza do 20 stron formatu A4): katalogi z wystaw, reprodukcje prac, recenzje, opinie, kserokopie wybranych utworów i artykułów, dokumentacja dokonań na nośniku elektronicznym z koncertami, występami, slajdy, z ostatniego roku w danej dziedzinie, w której składany jest wniosek.

Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę następujące kryteria:

  1. ocenę udokumentowanych dokonań i ich znaczenia dla kultury, w tym wkład w rozwój kultury Województwa Lubelskiego, z ostatniego roku;
  2. przyczynianie się przedsięwzięcia do rozwoju życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionu, opieki nad zabytkami oraz rozwoju umiejętności artystycznych najmłodszego twórcy kultury lub młodego twórcy kultury;
  3. cel, jaki zamierza osiągnąć stypendysta, realizując przedsięwzięcie w zgłoszonej dziedzinie oraz atrakcyjność i oryginalność tego przedsięwzięcia bądź indywidualnego planu rozwoju artystycznego najmłodszego twórcy kultury lub młodego twórcy kultury;
  4. obiektywną możliwość realizacji przedsięwzięcia opisanego we wniosku, potencjalne możliwości wykorzystania stypendium.

Wysokość stypendium

Stypendium może być przyznane w danym roku budżetowym tylko raz tej samej osobie. Stypendium przyznawane jest na okres od 3 do 10 miesięcy lub jednorazowo.

Miesięczną wysokość przyznawanego stypendium w kategorii „najmłodszy twórca kultury” ustala się od kwoty 100 do 500 złotych. Jednorazową wysokość przyznawanego stypendium w tej kategorii ustala się do kwoty 5000 zł.

Miesięczną wysokość przyznawanego stypendium w kategorii „młody twórca kultury” ustala się od kwoty 200 do 1000 złotych. Jednorazową wysokość przyznawanego stypendium w tej kategorii ustala się do kwoty 10 000 zł.

Złożenie wniosku

Wnioski stypendialne mogą być składane w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2025 r. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin). O zachowaniu terminu decyduje data złożenia (wpływu) wniosku do Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Wszelkie informacje dotyczące stypendium można uzyskać w Departamencie Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie w pokoju 541 (V piętro) lub pod numerem tel. 81 441 67 17.

Anna Nycz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...