czwartek, 24 kwietnia, 2025

Wystawa Marka Szczęsnego pt. „Ostatnie tchnienie średniowiecza”

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 8 lutego do piątku 7 marca 2025 r., w godzinach otwarcia Muzeum Wodociągów będzie można podziwiać prace Marka Szczęsnego pt. „Ostatnie tchnienie średniowiecza”. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek – 7 lutego 2025 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Marek Szczęsny urodził się w Bydgoszczy w 1965 r. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 2008 r. uzyskał stopień doktora hab. na UMK w Toruniu. Od 2010 r. jest profesorem UWM na Wydziale Sztuki w Olsztynie w Instytucie Sztuk Pięknych.    Organizuje wspólne wystawy i projekty artystyczne w Polsce, Niemczech, Francji i Włoszech. Łącznie jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, w tym kilku zagranicznych: Kunst in Maschinenraum, Gottingen – 2016 r., Galeria Spazio di Asimetrie w Bresci – 2017 r.,  Galeria LAV w Zagrzebiu – 2018 r., Galeria Tatoo Ryga – 2019 r., Galeria Coridor Ostrawa – 2020 r., Galeria im Biegasa w Ciechanowie – 2021 r. Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody, a jego prace znajdują się w kilku znanych kolekcjach.

Odwoływanie się do średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem jest częścią inspiracji, która stanowiła istotną siłę w procesie powstawania cyklu obrazów artysty. Uznawanie sztuki za narzędzie polityki i sposób popularyzowania historii jest mu obcy. Marek Szczęsny docenia oczywiście osiągnięcia Władysława Jagiełły, ale w kolejnych wiekach pamięć o starciu pod Grunwaldem stopniowo zanikała, ustępując miejsca zmitologizowanej wizji bitwy.

Grunwald stał się turystyczną atrakcją i miejscem spotkania miłośników, a nawet fanatyków średniowiecza. Artysta nie ma nic przeciwko temu, ale malarstwo rządzi się swoimi prawami – prawami formy i koloru. Oczywiście wspaniałą, pełną romantyzmu rzeczą jest odwołanie się do klimatu średniowiecza. Choć zwrot „średniowieczny” bywa nadal synonimem zacofania, jest to stereotyp – nie miejący w kontekście sztuki pokrycia w faktach.          

Natomiast, jeśli chodzi o rozwój militarny, człowiek średniowiecza prezentował wysoką jakość wykonania uzbrojenia. Szczytem osiągnięć była pełna zbroja płytowa. Towarzyszył jej bogaty zestaw znaków barwnych, herbów, który był dla ludzi tamtej epoki czytelny, a dla nas stanowi źródło fascynacji.

Zapraszamy.

Adam Kosecki
Muzeum Wodociągów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...