piątek, 14 lutego, 2025

Nowy cykl w MHP: Debaty w Muzeum.

Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli zaprasza na spotkanie w ramach nowego cyklu pt. Debaty w Muzeum. W jego ramach eksperci, badacze i działacze społeczni dyskutują o najważniejszych problemach znajdujących się na styku historii, współczesności i przyszłości. Tym razem Dyrektor Marcin Napiórkowski zaprasza do wspólnego spojrzenia na skomplikowane relacje pomiędzy edukacją historyczną a globalnymi zmianami klimatycznymi.
Czy przyszłość powinniśmy przeciwstawiać przeszłości? Nie, to fałszywa dychotomia. Mądrych innowacji nie uda się stworzyć bez zakorzenienia w doświadczeniu i tradycji. Skuteczne planowanie przyszłości uda nam się tylko wtedy, gdy konsekwentnie będziemy podejmować próby zrozumienia przeszłości. W jaki sposób badać historię i uczyć o niej by pokazywać te zależności? Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?  Doskonałą okazję do zadania tych wszystkich pytań przynosi wystawa „1025. Narodziny Królestwa”, dostępna dla zwiedzających w Muzeum Historii Polski. W głębokim średniowieczu, tak samo jak dziś, relacje ze środowiskiem były kluczowym komponentem wpływającym na bezpieczeństwo i dobrobyt społeczeństw. W kontekście tysiąca lat dziejów naszego państwa znakomicie widać znaczenie jakie przeszłość ma dla przyszłości! W MHP nie boimy się trudnych tematów! W środę, 19 lutego zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Debaty w Muzeum: Historia dla klimatu. Jakiej opowieści o przeszłości potrzebujemy dla przyszłości?„.
Udział wezmą:
Dr Ada Arendt – Historyczka kultury, której badania łączą historię środowiskową i podejścia kulturoznawcze. Po uzyskaniu doktoratu w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim pracowała na Uniwersytecie w Bernie jako stypendystka rządu szwajcarskiego. Obecnie kieruje grupą badawczą KLIMER na Uniwersytecie w Oslo, gdzie zajmuje się historią relacji ludzi ze środowiskiem naturalnym oraz historią klimatu, wykłada i współtworzy programy dydaktyczne z zakresu historii środowiskowej. Pracuje interdyscyplinarnie, łącząc tradycyjne badania historyczne z etyką troski i humanistyką środowiskową. Członkini Oslo Center of Environmental Humanities i Multispecies Landscapes Lab, autorka nagradzanej monografii Archeologia zatroskania (2019), aktywnie angażuje się projekty popularyzatorskie poprzez podcasty, webinaria i wykłady oraz przekłady akademickie.
Prof. Adam Izdebski – Historyk, ekolog. Jego badania dotyczą tego, w jaki sposób zmiany klimatu, epidemie, przełomy polityczne i rozwój gospodarczy zmieniały społeczeństwa i ekosystemy w przeszłości. Zdobyta w ten sposób wiedza służy zrozumieniu naszego obecnego kryzysu planetarnego i tego, jak się może dalej potoczyć. Adam Izdebski jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim i kieruje zespołami badawczymi w Max Planck Institute of Geoanthropology w Jenie (Niemcy) oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwesytecie Warszawskim. Zajmuje się również działalnością popularyzatorską (wydał m.in. Ekobiografię Krakowa w Wydawnictwie Znak, 2018) oraz doradztwem naukowym (brał aktywny udział m.in. w pracach nad Rozporządzeniem o odbudowie zasobów przyrodniczych w Parlamencie Europejskim).
Zuzanna Karcz – Zuza Karcz – aktywistka edukacyjna, badaczka, paralegal. Naukowo pasjonuje się perspektywą prawno-człowieczą, jak i  organizacyjną w gospodarce danych. Pracuje w kancelarii prawnej, zajmuje się regulacjami sztucznej inteligencji i relacjami technologii ze społeczeństwem. Członkini grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) przy Ministerstwie Cyfryzacji. Działa na rzecz wzmacniania podmiotowości i widoczności młodych osób i innych grup dyskryminowanych w procesach decyzyjnych. Absolwentka SGH w Warszawie, studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Kuratorka Forum Przyszłości Kultury Teatru Powszechnego w Warszawie. Członkini Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. Współpracowniczka organizacji pozarządowych i freelancerka, trenerka warsztatów antydyskryminacyjnych. Organizacje, z którymi współpracowała, uzyskały nagrody DEI: Nagroda Karty Różnorodności (za Dom Spokojnej Młodości, OFF school, 2024) i Korona Równości (za Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, GrowSPACE, 2021).
Dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk, profesor w Instytucie Kultury Polskiej UW, od września 2024 pełni obowiązki dyrektora Muzeum Historii Polski. Zajmuje się historią kultury, pamięcią zbiorową oraz rolą opowieści w budowaniu wspólnot i podejmowaniu decyzji. Autor kilku książek naukowych m.in. Powstanie umarłych (nominowana do Nagrody im. Jana Długosza, finał Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego) oraz Naprawić przyszłość (finał Nagrody Tischnera, finał Nagrody im. Marcina Króla). Ostatnio próbuje także sił w innych gatunkach – współtworzył dobrze przyjęty musical 1989 i audioserial Narutowicz. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.
Kiedy? Środa 19 lutego, godzina 17.30
Gdzie? Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, Warszawa,Sala konferencyjna na poziomie 0

dr Michał Przeperski
Muzeum Historii Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...