niedziela, 22 grudnia, 2024

A były tam smoki?

W Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do końca lutego 2024 roku można zwiedzać wystawę czasową pt. „A były tam smoki? Wybrane stwory z legend i ich przedstawienia na zabytkach archeologicznych”.

Wystawa „A były tam smoki? Wybrane stwory z legend i ich przedstawienia na zabytkach archeologicznych”, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, fot. Magdalena Felis

Na pewno niektórzy z Was mieli okazję usłyszeć tekst „- A były tam smoki?” – jako komentarz do jakiejś niewiarygodnej historii. Faktycznie te stwory znamy dziś tylko z bajek i legend. Prawie każda mitologia ma swoje smoki lub podobne do nich bestie. Może na wyobraźnię ludzi tworzących te opowieści wpływały znajdowane już w dawnych czasach kości dinozaurów?

Głowa bestii, detal z zapinki z Nieszawy, woj. kujawsko-pomorskie, zbiory Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

Smoki przedstawiano jako wielkie gady z dwiema lub czterema łapami (choć początkowo bardziej przypominały węże). Miały ciało pokryte łuską i zazwyczaj jedną głowę, ale zdarzały się też potwory wielogłowe, jak np. hydra. Pysk smoka wyglądał jak psi, lisi lub kozi. Obrazu dopełniały duże uszy, długi ogon, skrzydła nietoperza oraz pazury jak u drapieżnego ptaka. Bestie ziały ogniem, a zgodnie z niektórymi legendami pilnowały wielkich skarbów. Drogie kamienie mogły znajdować się też w ich głowach.

Smok wawelski. Sebastian Münster, Cosmographiae universalis libri VI, wydanie z 1550 roku

Co jeszcze o nich wiemy? Smoki najchętniej przebywały w jaskiniach w pobliżu źródeł wody.  Tak żył najsłynniejszy polski smok – smok wawelski. Opowiada o nim datowana na XII wiek legenda zawarta w kronice Wincentego Kadłubka. „Nasz” potwór pożerał bydło i ludzi, ale istniały takie, które polowały nawet na słonie.

W Europie i symbolice chrześcijańskiej smok zazwyczaj miał znaczenie negatywne. Popularnym przedstawieniem w średniowieczu był św. Jerzy pokonujący bestię. Na Dalekim Wschodzie ten stwór kojarzył się już lepiej. Do dziś w Chinach jego wizerunek przynosi szczęście.

Magdalena Felis

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...