piątek, 4 października, 2024

A były tam smoki? Wybrane stwory z legend i ich przedstawienia na zabytkach archeologicznych

Najnowsza ekspozycja czasowa na ulicy Wodnej 27 przy poznańskim Starym Rynku nęci przybyłych gości tematyką z dziedziny fantastyki. Dla fanów Georga R.R. Martina czy Andrzeja Sapkowskiego będzie to sentymentalna podróż w stronę dawnych twórców i ich wizji  niezwykłych stworzeń, które trafiły do współczesnej fantastyki prosto z bestiariuszy, podań i baśni. Udajemy się zatem wspólnie, by przywołać sposób postrzegania legend odbity w kulturze materialnej i ikonografii. Na ekspozycji wyselekcjonowano niesamowite, liczące wiele wieków zabytki oraz mnóstwo miłych dla oka rycin dotyczących smoków i nie tylko!  

Wystawa opowiada o mitycznych stworach, z których większość była znana już w starożytności. Od tamtych czasów pojawiają się w legendach i bestiariach. Spotykamy je wśród motywów dekoracyjnych budynków, wnętrz i przedmiotów codziennego użytku.

Ekspozycja składa się z zabytków archeologicznych, na których znajdują się przedstawienia fantastycznych stworzeń oraz posterów opisujących bestie i przybliżających ich symbolikę.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca lutego 2024 roku.

Kuratorka wystawy: Magdalena Felis

Czas trwania wystawy: 20 grudnia 2024 do 29 lutego 2024 roku

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Ulica Wodna 27, Sala wystaw czasowych na pierwszym piętrze Pałacu Górków.

Wstęp po zakupieniu biletu wstępu na ekspozycje MAP.

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Instytucja należy do instytucji kulturalnych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Istnieje od ponad 165 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.

Pod koniec czerwca 2012 r. otworzyliśmy na Ostrowie Tumskim „Rezerwat Archeologiczny Genius loci”, eksponujący unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez nasze muzeum, składają się również multimedia w postaci filmu 3D, hologramów  i dotykowych kiosków.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

Łukasz Bartkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...