poniedziałek, 16 maja, 2022

Accessible filmmaking: tworzenie dostępnych produkcji wideo

Małopolski Instytut Kultury zaprasza do udziału w webinarze poświęconym tworzeniu materiałów wideo dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Jego adresatami są osoby pracujące „w filmie” – zajmujące się reżyserią, scenopisarstwem i montażem, a także osoby pracujące w instytucjach kultury – w szczególności te, które zajmują się promocją i marketingiem.

Zgodnie z obowiązującymi od jesieni ub. roku przepisami wszystkie materiały wideo publikowane przez instytucje publiczne muszą posiadać audiodeskrypcję i napisy. Ich autorzy już na etapie tworzenia powinni pomyśleć o tym, że materiał będzie jeszcze opracowywany przez twórców i twórczyń napisów lub audiodeskrypcji, trzeba więc np. pozostawić miejsce na dodatkową ścieżkę dźwiękową (audiodeskrypcję). Temu właśnie służy accessible filmmaking – myślenie o dostępności już na etapie tworzenia filmu.

Organizowane przez MIK warsztaty wprowadzą uczestników w temat dostępności materiałów wideo. Podczas spotkania przedstawione będą techniki służące dostępności w filmach, omówione zostaną również takie tematy, jak kontrast kolorów, dostępność wizualna, tempo i język wypowiedzi.

Webinar poprowadzi Caglar Kimyoncu, dyrektor artystyczny w Filmpro ltd. – organizacji twórców sztuki cyfrowej, prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami.

Webinar odbędzie się 22 kwietnia. Potrwa ok. 2 godzin. Będzie prowadzony po angielsku, z tłumaczeniem na język polski oraz na PJM.

Link do zapisów: https://forms.gle/WisxC6Qt44DPYFY79

Uwaga: Warsztaty odbędą się w zamkniętym gronie na platformie Zoom. Link zostanie wysłany w dniu wydarzenia do wszystkich ZAREJESTROWANYCH uczestników i uczestniczek.

Spotkanie nie będzie nagrywane, transmitowane ani udostępniane po jego zakończeniu.

Webinar powstał we współpracy z British Council Polska oraz Europe Beyond Access.

Platformę Zoom udostępnia Fundacja Kultury bez Barier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Aleksandra Janiszewska-Cardone

0
Przebieg kariery ...

Bożena Pysiewicz

Urszula Kozakowska Zaucha

Dariusz Kacprzak