piątek, 22 września, 2023

Awantażowny ułan, absztyfikant, śledziennik

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Koło Historii Kultury Materialnej XIX wieku „Secesja” zapraszają na wykład pt. Awantażowny ułan, absztyfikant, śledziennik, pan na Beńkowej Wiszni. Nie samą „Zemstą” żył Fredro, czyli życiowe przypadki hrabiego Aleksandra prowadzony przez dr Anetę Aleksandrę Dudę. W programie także pokaz stroju kontuszowego.

Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia 2023 r. (sobota) o godz. 12:00 w Zamku Książąt Pomorskich.

Wykład ma uczcić postać Aleksandra Fredry, któremu poświęcony jest bieżący rok z uwagi na 230. rocznicę urodzin artysty. Ten znany polski pamiętnikarz, poeta, a przede wszystkim najwybitniejszy komediopisarz epoki romantyzmu był także żołnierzem kampanii napoleońskich. Jako twórca oryginalnej polskiej komedii doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. Był też autorem bajek i wierszy dla dzieci oraz pamiętników z epoki napoleońskiej.

Współorganizator wydarzenia Zespół „Secesja” został utworzony przez historyka zajmującego się
XIX wiekiem – dr Anetę Aleksandrę Dudę, zainteresowaną historią polskich rodzin arystokratycznych
i ziemiańskich oraz szeroko pojętą historią kultury materialnej XIX wieku. Zespół tworzą panie zainteresowane pogłębianiem wiedzy z zakresu XIX w., zwłaszcza historii stroju z tego okresu. Członkinie współpracują przy odtwarzaniu sukien i prezentują je, uczestniczą w warsztatach tematycznych i uczą się tańców dziewiętnastowiecznych. Panie reprezentują wszystkie grupy wiekowe dowodząc, że wspólne pasje mogą mieć babcia, mama i wnuczka.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora