poniedziałek, 20 maja, 2024

Back Home: Polish Chicago

19 maja w Chicago History Museum, z udziałem dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, odbył się wernisaż wystawy „Back Home: Polish Chicago”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się chicagowscy Polacy, mecenasi i współtwórcy wystawy, a także liczne grono przedstawicieli instytucji polonijnych.

Wystawa o losach polskiej społeczności

Ekspozycja przygotowana przy współpracy z Muzeum Historii Polski, przedstawia losy polskiej społeczności w Chicago. Opowiada o podróży imigrantów do miasta nad Jeziorem Michigan, o tym w jaki sposób Polacy budowali tu swoje codzienne życie oraz o fenomenie głębokiej więzi z Polską i Ameryką jednocześnie.

Na wystawie można zobaczyć blisko 100 artefaktów i dokumentów, a także ponad 100 reprodukowanych fotografii. Pozwalają one opowiedzieć historię tętniącej życiem polskiej społeczności Chicago od połowy XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Ekspozycja została wzbogacona o osobiste narracje, muzykę i instalacje multimedialne, a także unikalne instalacje artystyczne pięciorga polskich artystów.

Wystawa „Back Home: Polish Chicago” jest dostępna dla zwiedzających od 20 maja 2023 roku do 1 czerwca 2024 roku w Chicago History Museum (1601 Nort Clark Street, Chicago).

Realizacja wystawy jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy Chicago History Museum a Muzeum Historii Polski, Muzeum Polskim w Ameryce oraz programem studiów polskich Uniwersytetu Loyola w Chicago. Autorami koncepcji wystawy są prof. Joanna Wojdon, prof. Dominik Pacyga, a także Peter Alter i Rebekah Coffman.

Wernisaż otworzył dyrektor Chicago History Museum Donald Lassere. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że wystawa ta po raz pierwszy w tak kompleksowy sposób opowiada o losach polskiej społeczności w Chicago, stanowiąc wyjątkowy przykład współpracy pomiędzy instytucjami amerykańskimi i polskimi.

Witający zebranych konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak zwrócił uwagę, że obecność Polaków w Chicago nie tylko odcisnęła trwałe piętno na historii miasta, ale także kształtuje jego dzień dzisiejszy.

„Inaugurowana wystawa przedstawia zarówno historię, jak i teraźniejszość polskiej emigracji. W wielu historycznych przykładach i świadectwach można dostrzec wyzwania i dylematy związane z integracją ze społeczeństwem amerykańskim i zachowaniem tożsamości etnicznej” – podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro – „W przyszłym roku pokażemy wystawę polskiej publiczności w Warszawie, w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski. Dzięki temu nie tylko przybliżymy Polakom historię i życie Polonii amerykańskiej, ale także ukażemy Chicago jako miasto wyjątkowe, z jego wspaniałą architekturą, bogatą historią i kulturą, której ważną częścią jest spuścizna amerykańskich Polaków” .

O powstawaniu wystawy dyskutowali w trakcie wernisażu jej współtwórcy: główny historyk Chicago History Muzeum Peter Alter oraz profesor Dominik Pacyga, uznany badacz polskiej społeczności w Chicago.

Polskość to więcej niż idea. To znacznie więcej, ona żyje wewnątrz nas” – podkreślił Dominik Pacyga.

Uroczystość uświetnił występ kwartetu Lira Ensemble, który wykonał pieśni polskie nawiązujące do polskiego folkloru i tradycji chicagowskich Polaków.

Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. MHP/Michał Przeperski, MHP/Grzegorz Rogowski, Mark Dobrzycki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...