wtorek, 19 października, 2021

Beatyfikacyjne propozycje Mt 5,14

Wystawy, prelekcje, warsztaty, publikacje – Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało szereg przedsięwzięć związanych z beatyfikacją swojego patrona.

10 września – wystawa czasowa o prymasie Stefanie Wyszyńskim i matce Elżbiecie Róży Czackiej „Niebo otwarte”

Celem wystawy, która stanie na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej, jest nie tylko przybliżenie postaci nowych błogosławionych, ale przede wszystkim ukazanie ich życia w kontekście Ewangelii i biblijnych 8 błogosławieństw. Nową piosenkę specjalnie w związku z wystawą nagrała Gabi Gąsior.

10 września – wystawa czasowa „Matka Czacka”

Wystawa o matce Elżbiecie Róży Czackiej stanie w muzealnej strefie Będziesz miłował. Przybliży zwiedzającym postać nowej błogosławionej oraz dzieło jej życia – zgromadzenie i zakład w Laskach. Ze zgromadzenia SS. Franciszkanek Służebnic Krzyża zostały wypożyczone wyjątkowe eksponaty, w tym rękawiczki matki Czackiej czy książki zapisane alfabetem Braille’a.

wrzesień – wystawa czasowa „Czas to miłość”

Wystawa czasowa Czas to miłość ukazuje najważniejsze myśli prymasa Stefana Wyszyńskiego, wygłaszane na przestrzeni kolejnych dekad jego bogatego życia. Wybrane teksty mają charakter uniwersalny, wciąż mogą stanowić drogowskaz życiowych dla odwiedzających, a głównym motywem jest oczywiście miłość. Wystawa, która wcześniej stała na Krakowskim Przedmieściu, przenosi się teraz na Wilanów i we wrześniu będzie prezentowana przed tutejszym kościołem św. Anny. Później powędruje m.in. do Radomska i Lublina.

10 września – „Stefan Wyszyński. Aforyzmy” (opr. Marian i Hanna Romaniukowie)

Z okazji beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego ukazuje się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego i dokonali wyboru myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara; Człowiek; Rodzina; Ojczyzna; Duchowieństwo; Społeczeństwo; Medytacje; Praca.

10 września – Anna Rastawicka „Ten zwycięża, kto miłuje”

Przygotowywany jest dodruk bestsellerowej książki bliskiej współpracownicy prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ten zwycięża, kto miłuje to publikacja biograficzna, traktująca o postaci Prymasa Wyszyńskiego. Poza historią życia patrona Muzeum, autorka dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi – a także przybliża jego postać i pracę.

24 września – album „Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego”

Mt 5,14 przygotowało album, związany z wystawą czasową Doświadczyć wspólnoty, ukazującej niepublikowane dotąd fotografie z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Katalog stanowi rozszerzenie ekspozycji, został uzupełniony m.in. o okolicznościowe teksty Piotra Dmitrowicza, dyrektora Mt 5,14, oraz autora fotografii a obecnego senatora Jana Marii Jackowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora