piątek, 8 listopada, 2024

Bezpłatne warsztaty – Muzeum Karkonoskie

Zapraszamy na fotograficzne warsztaty techniki kolodionowej z Marcinem Andrzejewskim w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, które odbędą się w sobotę, 24 lutego, od godz. 11:30.

Technika mokrego kolodionu, wynaleziona została w 1851 roku w Anglii przez Frederika Scotta Archera. Jest to pierwsza technika pozwalająca uzyskać szklany negatyw z którego w łatwy sposób można było powielać dowolną liczbę pozytywów. Metoda ta na tle innych technik fotograficznych jest wyjątkowa – każda fotografia poddana jest indywidualnej obróbce, charakteryzuje ją wyjątkowa plastyka obrazu. W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną oblewa się kolodium jodowanym (mieszanina bawełny kolodionowej z alkoholem i eterem oraz solami jodowymi) po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra w wyniku czego następuje światło-uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę niezwłocznie należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie.

Podczas otwartych warsztatów w Muzeum Karkonoskim będzie unikalna okazja praktycznego poznania tej niezwykłej techniki i zapoznania się z całością procesu od przygotowania warstwy światłoczułej po wykonanie fotografii oryginalnym XIX-wiecznym aparatem fotograficznym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Tomasz Żylewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...