niedziela, 23 czerwca, 2024

Bezpłatne warsztaty – Muzeum Karkonoskie

Zapraszamy na fotograficzne warsztaty techniki kolodionowej z Marcinem Andrzejewskim w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, które odbędą się w sobotę, 24 lutego, od godz. 11:30.

Technika mokrego kolodionu, wynaleziona została w 1851 roku w Anglii przez Frederika Scotta Archera. Jest to pierwsza technika pozwalająca uzyskać szklany negatyw z którego w łatwy sposób można było powielać dowolną liczbę pozytywów. Metoda ta na tle innych technik fotograficznych jest wyjątkowa – każda fotografia poddana jest indywidualnej obróbce, charakteryzuje ją wyjątkowa plastyka obrazu. W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną oblewa się kolodium jodowanym (mieszanina bawełny kolodionowej z alkoholem i eterem oraz solami jodowymi) po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra w wyniku czego następuje światło-uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę niezwłocznie należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie.

Podczas otwartych warsztatów w Muzeum Karkonoskim będzie unikalna okazja praktycznego poznania tej niezwykłej techniki i zapoznania się z całością procesu od przygotowania warstwy światłoczułej po wykonanie fotografii oryginalnym XIX-wiecznym aparatem fotograficznym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Tomasz Żylewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...