sobota, 20 kwietnia, 2024

Bieg Pamięci Sybiru – tym razem wirtualnie

Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne tegoroczna edycja biegu odbędzie się w nieco innej formule.

Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega mimo pandemii postanowiły kontynuować rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru. Instytucje wybrały jednak inną, bezpieczną dla wszystkich uczestników formę: bieg wirtualny.

Już dziś do udziału w 3. Biegu Pamięci Sybiru – wirtualnie, zapraszamy wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie. W tym biegu udział może wziąć każdy! Pobiegniemy osobno, ale wspólnie upamiętnimy ofiary zbrodni komunistycznych

mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Dzięki nowej formule w tym roku w biegu będą mogli wystartować wszyscy – bez względu na miejsce zamieszkania. Jak podkreślają organizatorzy, potomkowie Sybiraków są dziś rozsiani po całym świecie – Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, ale także Argentyna, Australia, Stany Zjednoczone, Chiny czy Nowa Zelandia. Bieg Pamięci Sybiru jest więc dla każdego. Dla młodych i tych starszych, dla mieszkających w Polsce, i tych, którzy mieszkają tysiące kilometrów dalej. Nie ma żadnych ograniczeń.

Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 roku. W tym okresie możesz pobiec/przemaszerować raz, a możesz wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 km

dodaje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Wszystkie kilometry będą zliczane, dzięki czemu będzie można sprawdzić, dokąd udało się dobiec uczestnikom biegu.

Zapisy na bieg odbywają się przez stronę internetową.

Celem imprezy jest upamiętnienie ofiar wydarzeń sprzed 81 lat, czyli pierwszej masowej deportacji na Wschód. To właśnie 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli. Życie setek tysięcy mieszkańców Polski zmieniło się na zawsze. Deportowani na Wschód trafiali do miejscowości oddalonych o tysiące kilometrów. Stłoczeni w bydlęcych wagonach jechali przez wiele tygodni, by na końcu dotrzeć do miejsca, w którym w ciężkich warunkach musieli żyć i pracować przez kolejne, ciągnące się w nieskończoność miesiące, lata. Oddaleni od ojczyzny musieli zaadaptować się do nowej rzeczywistości.

Większości z nas ciężko sobie wyobrazić tak ogromne odległości i życie w nieludzkich warunkach. Pokonywanie tras liczących nawet kilka tysięcy kilometrów to jeden z głównych elementów dramatu zesłańców eksponowany na powstającej wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru. To właśnie motyw wywózki, podróży „bydlęcym” wagonem tak bardzo wybrzmiewa we wspomnieniach Sybiraków.

Szczegóły dotyczące biegu dostępne są także na Facebook’u i stronie wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...