poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Robert Zydel dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Nowym dyrektorem Państwowego Muzeum Etnograficznego został Robert Zydel. Decyzja komisji konkursowej w tej sprawie była jednogłośna.

Dyrektor został powołany 15 stycznia. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe 5 lat. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele organizatora, stowarzyszeń branżowych i przedstawicieli MKiDN.

Robert Zydel jest absolwentem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat prowadził laboratoria i zajęcia związane z praktycznym zastosowaniem narzędzi etnograficznych w badaniach marketingowych. Był Consumer Insight Directorem w agencji kreatywnej Saatchi&Saatchi. W latach 2014 – 2019 zarządzał Biurem Marketingu Miasta w samorządzie warszawskim. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Mam nadzieję, że wraz z zespołem będę mógł pokazać w zajmujący sposób bogactwo obiektów i archiwaliów Muzeum. Chciałbym, aby adres Kredytowa 1 stał się rozpoznawalny dla mieszkańców i mieszkanek Mazowsza i Polski. Żywię nadzieję, że Muzeum stanie się przestrzenią twórczą dla osób związanych z etnografią i antropologią kulturową, ale także otwartym miejscem debaty

zaznacza Robert Zydel.

Ze stanowiska ustąpił pełniący dotychczas obowiązki dyrektora PME Tadeusz Zając. Podczas jego kadencji muzeum otworzyło dziewięć wystaw, zorganizowało wiele wydarzeń i projektów w formule on-line, a także sfinalizowano unijną inwestycję o wartości ponad 10 mln zł, której zwieńczeniem było otwarcie nowej wystawy stałej prezentującej bogate zbiory afrykańskie i azjatyckie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie posiada ponad 350 tysięcy muzealiów prezentujących dziedzictwo kulturowe z całego świata. Na realizację w 2021 r. czekają kolejne działania – wystawy, badania oraz inwestycje, m.in. związane z digitalizacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...