poniedziałek, 24 czerwca, 2024

„Botticelli Drawings” – pierwsza wystawa rysunków mistrza renesansu

18 listopada w Fine Arts Museums of San Francisco zostanie otwarta wystawa po raz pierwszy gromadząca pełny dorobek graficzny jednego z najsłynniejszych artystów świata – Sandro Botticellego.

Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi – lepiej znany jako Sandro Botticelli – wywarł trwały wpływ na współczesną kulturę: od sztuki i designu po taniec, muzykę, modę i film. Zainspirował między innymi takich artystów, jak Andy Warhol, Jean Paul Gaultier i Cindy Sherman. Był mistrzem w rysowaniu; tworzył szkice, które stanowiły podstawę jego największych kompozycji i ożywiały je.

Jak dotąd nie powstała jednak żadna duża wystawa poświęcona rysunkom Botticellego. Botticelli Drawings jest pierwszą, która pokazuje jaką rolę rysunek odegrał w sztuce artysty. Oparta na szeroko zakrojonych badaniach przeprowadzonych przez Furio Rinaldiego, kuratora grafik i rysunków w Fine Arts Museums of San Francisco, przedstawia prace pozyskane z 42 instytucji wypożyczających. 

– Obrazy Botticellego są znane na całym świecie ze swojego wdzięku i wyrafinowanej linii, ale związek między jego rysunkami a obrazami nigdy nie został w pełni zbadany — zauważył Thomas P. Campbell, dyrektor generalny Fine Arts Museums of San Francisco. – Na tej przełomowej wystawie większość prac graficznych Botticellego przenosi nas „pod powierzchnię” obrazów, aby rzucić światło na proces twórczy artysty, od koncepcji do wykonania.

Wyjątkowość i delikatność rysunków prezentowanych na wystawie Botticelli Drawings wyklucza ich częste podróże. Wiele z nich – po raz pierwszy we współczesnej historii – opuszcza swoje macierzyste instytucje wyłącznie na tę wystawę. 

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog (wydany wspólnie przez Fine Arts Museums of San Francisco i Yale University Press) autorstwa kuratora Furio Rinaldiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...