wtorek, 14 maja, 2024

Brakująca połowa gdańskich dziejów. Cykl warsztatów herstorycznych dla nauczycieli i nauczycielek

Gdzie znajdziemy opisy działalności czy biogramy kobiet zaangażowanych w społeczne, polityczne czy kulturalne życie dawnego Gdańska? Jak możemy uzupełniać braki w historii i samodzielnie inicjować projekty o historiach kobiet? Kierowany do nauczycieli i nauczycielek projekt warsztatowy Brakująca połowa gdańskich dziejów ma na celu stworzenie zbioru pomysłów i scenariuszy lekcji, które uzupełnią wiedzę młodych na temat gdańszczanek. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl. Rekrutacja trwa do 9 listopada.

Bezpłatny cykl warsztatów herstorycznych organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej kierowany jest do nauczycieli i nauczycielek ze szkół po podstawowych i ponadpodstawowych. W szczególności uczących takich przedmiotów jak historia, język polski, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie czy wiedza o kulturze. Warsztaty rozpoczną się 10 listopada i potrwają do połowy grudnia. Wsparcie merytoryczne nad projektem sprawuje Fundacja Muzeum Historii Kobiet.

Jaki procent podręcznikowych opowieści o czasach przeszłych zajmują opisy bitew i wojen, a ile jest w nich miejsca na historię życia prywatnego, społecznego i gospodarczego? Gdzie podziały się te wszystkie kobiety, które były tu przed nami? Dlaczego prawie nic nie wiemy o historii połowy wszystkich ludzi na ziemi?

Wszechstronne warsztaty herstoryczne (od her-story, „jej historia” zamiast konwencjonalnej his-story „jego historia”) poprowadzą wybitne znawczynie tematu i działaczki: historyczki, trenerki, pedagożki, aktywistki, publicystki: Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), prof. Iwona Rutkowska-Chmura i Anna Zielińska-Fedoruk.

Projekt składa się z serii warsztatów, podczas których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi metodami i narzędziami przydatnymi do nauczania historii oraz przedmiotów humanistycznych, a także wymyślą propozycje projektów herstorycznych, bądź przykładowe scenariusze zajęć do realizacji w szkołach. Na kanwie pomysłów oraz doświadczeń nauczycieli i nauczycielek biorących udział w projekcie powstanie końcowa, ogólnodostępna publikacja, która będzie służyła później innym szukającym „brakującej połowy dziejów”. Każda osoba uczestnicząca w projekcie otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia oraz dostęp do przydatnej literatury. Na koniec cyklu przewidziano spotkanie podsumowujące, data zostanie ustalona wspólnie po rozpoczęciu warsztatów.

Harmonogram warsztatów Brakująca połowa gdańskich dziejów
  • 10.11 (czwartek) 15.00-19.00, Katarzyna Dworaczyk, Herstoryczne projekty – dużo praktycznej teorii
  • 16.11 (środa) 15.00-18.15, dr hab. prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska, Niegodne historii? Gdzie się podziały wszystkie nasze bohaterki?
  • 24.11 (czwartek) 15.00-18.15, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), W kierunku historii sprawiedliwej, czyli herstoria w szkol
  • 1.12 (czwartek) 15.00-17.00 oraz 3.12 (sobota) 11.00-13.00, Anna Zielińska-Fedoruk, Lokalne herstorie – w szkole i w mieście, Spacer po Starym i Głównym Mieście poprzedzony częścią warsztatową.
  • 5.12 (poniedziałek) 15.00-18.00, Anna Kowalczyk, Brakująca połowa dziejów – jak ją dopisać i skutecznie opowiedzieć?

*Tytuł całego projektu nawiązuje do książki autorstwa Anny Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów” (W.A.B, 2018).

Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Wymagany jest udział w całości spotkań (indywidualne przypadki prosimy zgłaszać do koordynatorki projektu, Barbary Swadzyniak).

Zgłoszenia (imię, nazwisko, nauczane przedmioty, dane szkoły/szkół oraz zawarte w Regulaminie deklaracje: zapoznania z Regulaminem, udziału we wszystkich warsztatach oraz RODO) przyjmowane są do 9.11.2022 r. na adres e-mail koordynatorki projektu: barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. RIS nr 2.22/00102/2017, co wiąże się z możliwością wystawienia końcowego certyfikatu za odbycie szkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...