środa, 2 kwietnia, 2025

Bunt w systemie

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”

Otwarcie wystawy: 22 lutego (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy zapewniającej podróż w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u!

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie –  co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.


Wystawa: „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89
Kurator wystawy: Zbigniew Semik
Wernisaż: 22 lutego (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, oddział Muzeum Krakowa
Czas trwania wystawy: 23.02.2024 r. – 23.02.2025 r.

Aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących wystawie znajdą Państwo na bieżąco na stronie wystawy.

Muzeum Krakowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...