Instytut Pamięci Narodowej odzyskał prawie 300 dokumentów niemieckich władz okupacyjnych. Osoby, które je posiadały, usiłowały je sprzedać.
Działania mające na celu odzyskanie dokumentów prowadzili wspólnie prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Osoby, które nieprawnie przetrzymywały dokumenty, nie chciały ich oddać. Chodzi o prawie 300 pochodzących z lat 1939–1944 dokumentów wytworzonych przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi. Zawierają informacje o działaniach Niemców wymierzonych przeciwko obywatelom polskim, a także o stratach i szkodach poniesionych przez Polskę w czasie wojny.
Wspólne działania policji i Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu doprowadziły najpierw do ustalenia miejsc ukrycia dokumentów, a później także do ich odzyskania.
Warto dodać, że osoba, która niszczy czy ukrywa dokumenty podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, a także udaremnia lub utrudnia instytucji zapoznanie się z nimi, podlega karze pozbawienia wolności do 8 lat.