niedziela, 24 listopada, 2024

Chrzest Polski. Wino, oliwa i post

7 kwietnia w TVP Historia pierwszy odcinek naszego serialu o historii kuchni polskiej!

Co jadł Mieszko I na uczcie wyprawionej po jego chrzcie? Niestety menu tej uczty się nie zachowało. Ale czy na pewno nic nie wiemy o kuchni Mieszka I?

Wiemy, że na uczcie nie mogły się pojawić np. np. ziemniaki, pomidory, indyk czy ryż, a na deser nie podano lodów czy kawy. Z XII w. pochodzi opowieść Galla Anonima o uczcie wyprawionej przez Piasta z okazji postrzyżyn jego syna Siemowita, składała się ona z piwa i pieczonego prosiaka. Dzięki znaleziskom archeologicznym, danym etnobotanicznym, przekazom o wyżywieniu sąsiadów np. lubujących się właśnie w młodej wieprzowinie i piwie Germanów oraz przepisom kulinarnym z Danii, których metryka sięga aż XII w., możemy jednak odtworzyć kuchnię, potrawy i smak tej epoki. Przyjęcie chrześcijaństwo oznaczało początek prawdziwej, być może największej w naszej dziejach rewolucji kulinarnej. Razem z zasadami chrześcijańskiego postu zaczęły do nas docierać śródziemnomorskie produkty żywieniowe (wino, oliwa, biały chleb, migdały…), a swojskie piwo i wieprzowina nagle stały się pogańskie…

Słynna relacja Thietmara o wybijaniu zębów łamiącym post (w staropolszczyźnie popularny był termin „postołomca”) poddanym Bolesława Chrobrego wskazuje, że na straży tej kulinarnej rewolucji stało państwo.

Takie starcie lokalnych tradycji pogańskich z nową religią i śródziemnomorskim modelem żywieniowym jest dla ówczesnej Europy czymś typowym, dlatego braki źródłowe uzupełnimy informacjami o podobnych kłopotach z nową dietą np. Ostrogotów, Franków i Normanów.

W odcinku pokażemy miejsca związane z początkami państwa polskiego: Gniezno, Ostrów Lednicki, Ostrów Tumski i odtworzymy potrawy znane z wczesnośredniowiecznych receptur europejskich.

Historia kuchni polskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...