niedziela, 7 sierpnia, 2022

Cmentarze ewangelickie, polskokatolickie i muzułmański w województwie świętokrzyskim

Cmentarze ewangelickie, polskokatolickie i muzułmański w województwie świętokrzyskim, autorstwa Teresy i Zdzisława Sabatów to kolejna publikacja Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach poświęcona cmentarzom wyznaniowym.

W pierwszej części zaprezentowano największy dawniej cmentarz ewangelicki w regionie – obecnie Komunalny I w Kielcach. Książka zawiera m.in. opis byłych i obecnych nagrobków, a także nazwiska oraz rozmieszczenie grobów żołnierzy armii rosyjskiej, austrowęgierskiej i niemieckiej, którzy polegli lub zmarli w okolicach Kielc, a ich groby znajdowały się niegdyś na tym cmentarzu.

W drugiej części książki opisano 12 cmentarzy ewangelickich, lub rzymskokatolickich, na których chowano ewangelików. Kolejne rozdziały poświęcone są sześciu cmentarzom polskokatolickim, cmentarzowi węgierskiemu (w Tarłowie) oraz pozostałościom cmentarza muzułmańskiego w Kielcach.

Cykl poświęcony cmentarzom wyznaniowym zakończy publikacja Cmentarze żydowskie woj. świętokrzyskiego. Znajdą się w niej wyniki inwentaryzacji 50. cmentarzy żydowskich z pełnym wykazem ocalałych macew.

oprac. na podst. mat. WUOZ Kielce

ŹródłoWUOZ Kielce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora