piątek, 9 maja, 2025

Co kryją pracownie ŻIH? Odkryj Tłomackie 3/5 w Noc Muzeów

Spotkanie z genealogami, zwiedzanie pracowni, oprowadzania po wystawach oraz odkrywanie historii szkiców ukrytych w Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Noc Muzeów to unikatowa okazja, by zobaczyć bezcenne pamiątki i dokumenty przechowywane w Żydowskim Instytucie Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. 18 maja opowiedzą o nich Pracowniczki i Pracownicy, którzy badają je i dbają o nie na co dzień. 

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie jest najstarszą żydowską organizacją w Polsce i jedną z najważniejszych na świecie placówek zajmujących się dziejami Żydów od wieków zamieszkujących Polskę. W zbiorach ŻIH znajdują się bezcenne dokumenty i archiwalia opowiadające o świecie, którego już nie ma. Są przechowywane w bezpiecznych warunkach i poddawane stałej konserwacji, dlatego nie wszystkie mogą być regularnie pokazywane zwiedzającym. 

Wyjątkiem jest Noc Muzeów. 18 maja Goście ŻIH będą mogli odkryć skarby kryjące się w poszczególnych pracowniach, zobaczyć rzadko prezentowane obiekty, a także porozmawiać z ekspertkami i ekspertami, którzy się nimi opiekują. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy Archiwum (będzie można zobaczyć m.in Księgę budowy Wielkiej Synagogi na Tłomackiem), Dział Dokumentacji Dziedzictwa (zaprezentowany zostanie m.in. album fotograficzny z IV rocznicy powstania w getcie warszawskim), Dział Konserwacji (gdzie trwają przygotowania obiektów pochodzących z getta łódzkiego na nadchodzącą wystawę czasową) oraz Biblioteka (w której zbiorach znajduje się m.in. wydanie Pana Tadeusza w języku hebrajskim). Na specjalny warsztat zaprasza Dział Genealogii. Uczestnicy godzinnego spotkania dowiedzą się, jak rozpocząć badanie rodzinnych historii i z jakich narzędzi warto skorzystać w trakcie poszukiwań. 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na wizyty  w pracowniach obowiązują zapisy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej ŻIH.

W Żydowskim Instytucie Historycznym przechowywane jest Archiwum Ringelbluma unikalny zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw Zagłady polskich Żydów. Oprócz bezcennych notatek i dokumentów zostały w nim ukryte rysunki i akwarele malarki i graficzki Geli Seksztajn. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zostaną pokazane zwiedzającym, którzy będą mogli odkryć historię tej niezwykłej artystki (19:00- 23:00). 

Dla Gości zaplanowane zostały także nocne oprowadzania: po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” (21:00, 22:00) oraz czasowej „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady” (19:00, 20:00). 

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...