poniedziałek, 27 maja, 2024

Sztuka się Robi 2024 – ruszyła 3. edycja konkursu

Do 17 maja można zgłaszać koncepcje spektakli dla dzieci do konkursu organizowanego przez Teatr Miniatura, którego głównym celem jest rozwój teatru dla widowni w wieku od 3 do 6 lat. Zwycięskie kolektywy artystyczne zostaną zaproszone do Gdańska na rezydencje od 1 do 8 września, gdzie będą pracowały nad rozwojem swoich koncepcji w gronie innych artystów i odbiorców.

To będzie trzecia edycja projektu Teatru Miniatura, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności.

– Zeszłoroczna edycja dostarczyła nam dużo materiału do myślenia o zmianie w teatrze dla dzieci – zależy nam na tym, żeby Sztuka się Robi była bodźcem do takiej zmiany, dlatego w tegorocznym regulaminie podkreśliliśmy znaczenie eksperymentu. Jury konkursu będzie szukało koncepcji, w których artyści i artystki będą zainteresowane eksperymentowaniem w zakresie tematyki, formy czy sposobów nawiązywania relacji z widownią przedszkolną – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura i pomysłodawczyni projektu.

Partnerem merytorycznym projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, które specjalizuje się w badaniu i promocji twórczości dla dzieci. Obie instytucje zapraszają kolektywy twórcze do udziału w konkursie na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat.

Aby wziąć w nim udział, trzeba do 17 maja przesłać koncepcję spektaklu, która opisuje m.in. wybór tematu i formy przedstawienia, rolę poszczególnych osób tworzących kolektyw oraz plany na włączenie w proces pracy grupy dzieci z partnerskich przedszkoli, które wezmą udział w projekcie.

Zwycięskie kolektywy będą przez tydzień, od 1 do 8 września, pracowały w Gdańsku nad swoimi koncepcjami w gronie innych artystów i specjalistów teatru dla dzieci. W weekend 7–8 września pokażą efekty swojej pracy widzom.

– Ważnym elementem rezydencji jest proces mentoringowy, mający na celu pogłębienie refleksji nad twórczością teatralną dla widzów w wieku od 3 do 6 lat oraz wypracowanie sposobu na zaprezentowanie procesu pracy podczas pokazów finałowych. W tej edycji zaplanowaliśmy również kilka spotkań z kolektywami przed przyjazdem na rezydencje, które pozwolą dopracować koncepcje i urealnić plan pracy podczas rezydencji – dodaje Agnieszka Kochanowska.

Dla kogo?

Dla kolektywów twórczych składających się z do 4 osób. 

Do kiedy?

Zgłoszenia trzeba przysłać do 17 maja 2024 na adres dorota.perfikowska@teatrminiatura.pl

Jak się zgłaszać?

Anonimowo! Każdy kolektyw ustala nazwę grupy oraz wybiera przedstawiciela lub przedstawicielkę, którzy zgłaszają zespół do konkursu. Zgłoszenie trzeba oznaczyć nazwą grupy.

Co musi się znaleźć w zgłoszeniu?

W mailu zgłoszeniowym powinny się znaleźć dwa załączniki:

  • koncepcja spektaklu przygotowana zgodnie z wytycznymi z regulaminu (do 4 stron A4)
  • skan formularza zgłoszenia wypełnionego i podpisanego przez osobę reprezentującą kolektyw

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty?

Do 9 czerwca 2024 roku.

Jaka jest nagroda?

Udział w rezydencjach artystycznych Sztuka się Robi od 1 do 8 września 2024. Na finałowe pokazy zaprosimy osoby zarządzające teatrami dla dzieci i młodzieży, krytyków i krytyczki oraz inne osoby zajmujące się twórczością dla dzieci.

Agnieszka Kochanowska
Miejski Teatr Miniatura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...